iOS 13.3 Apple ebeveyn kontrolü açığı

Apple' ın ebeveyn kontrolünde açık çıktı. İzinsiz telefon numarası kaydetme mümkün olduğunu gösteren bir açık ortaya çıktı ve Apple sorunu doğruladı.

iOS 13.3 Apple ebeveyn kontrolü açığı
müşteri hizmetleri

Apple, iOS 13.3 ile yeni bir özelliği kullanıcılarının hizmetine açtı. Ebeveyn kontrolü adlı yeniliği çocuk kullanıcıları için önemli bir yenilik oldu. Fakat bu sürümde görülen bir açıkla engelleme ortadan kaldırıldı.

Çocuklarının telefon kullanımını kontrol etmek isteyen ebeveynler bir açıkla yüzleşti. Telefona kayıtlı olmayanların aramasına izin vermeyen sistem bir mesajla etkisiz hale gelebiliyor.

Kayıtlı numaradan mesaj gelmesi halinde mesajın uygulamasının numarayı keydetmesi öneriyor. Sonrasında numara kayıt edildiğinde artık o numarayla iletişime geçilebiliyor. Yani ebeveyn kontrolü çökmüş oluyor.

Burada olması gerekenin numara kayıt sırasında ebeveyn iznin sorulması. Yani onay kodu sorulması gerekiyor.

Bir diğer sorunda ekran kullanımında geldi. Kullanım saat sınırlamasının aşıldığı görüntülendi. 

Apple' tan açıklama geldi ve sorunun farkında olduğunu doğruladı. Sorun şu an standart yapılandırma olmayan telefonda gerçekleşebiliyor. Kontrolsüz numara aramasının önüne geçilmesi için şimdilik "Downtime" moduna alınarak kullanılması öneriliyor.

iOS 13.3 Apple ebeveyn kontrolü açığı

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 01:06
müşteri hizmetleri