Apple ile Türkiye Arasında 4 Milyar Dolarlık iPad Anlaşması

Fatih Projesi, yani uzun adı ile Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile Türkiye’deki tüm dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koymaktır. Projenin ön kısımlarında her öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi öngörülmektedir. Projenin amacı, bilgi toplumu yaratmak ve eğitimde teknolojiyi yararlı kılmaktır.*

Andronova

Fatih Projesi kapsamında her öğrenciye tablet kampanyası yapmayı planlayan hükümet bu talebi karşılamak için farklı çözümlere gitmişti. Öğrencilerden ve velilerden gelen geri dönüşler ise pek istenen gibi olmamıştı. Tabletlerin kalitesi ve performans sorunlarından sonra Hükumetimiz de doğal olarak farklı çözümlere başvurmuştu.

Apple heyeti geçtiğimiz aylarda ülkemize gelerek Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmüş ve görüşmenin sonucunda Apple’ın ülkemizde daha temsil edilemedi anlaşılmıştı! Bundan dolayı da Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül Apple heyetine amiyane tabirle önce dükkan açın demişti. Bunun üzerine de Apple alelacele Zorlu Holdingin alışveriş merkezi Zorlu Center’da Apple Store açmaya karar vermişti. Hatta gelen haberlere göre Apple Store’ın inşaat görüntüsünden rahatsız olan dükkan sahiplerine kira indirimi yapıldığından da bahsediliyordu. Sonuçta Apple Türkiye’nin isteklerini yerine getirmiş ve artık tablet tercihi için sonucu bekler duruma gelmişti.

idownloadblog sitesinin haberine göre Apple ile Türk Hükumeti arasında 4 Milyar Dolarlık bir anlaşmaya varıldı.Şimdilik anlaşma sağlanmış olsa da Tim Cook’ın ülkemize gelerek bu önemli anlaşmaya kendi imzasıyla yapacağı haberde belirtiliyor. China Mobile ile bizzat görüşen Apple CEO’su bu anlaşmayı da kendisi imzalayarak satış/pazarlama konusunda kendisini rahmet ve özlemle andığımız Steve Jobs’a biraz daha yaklaşacak diye düşünüyorum. İlk etapta 10,6 milyon adet iPad alacak olan ülkemiz bu haberle birlikte iPad çöplüğüne dönebilir. Haberde hangi iPad’lerin verileceği belirtilmese de Apple elinde ki A6 işlemcileri bitirmek isteyecektir. Bu da en kötü ihtimalle 4.nesil iPad’lerin verileceğini öngörebiliriz. Bu konu hakkında bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

* Wikipedia

Kaynak: idownloadblog

Andronova