iPad 5 ve iPad Mini 2 Şekilleniyor

Apple 22 Ekim tarihinde “anlatacak çok şey var” sloganı ile yabancı basını davet ettiği bir etkinlik düzenleyecek. Bu organizasyonda Apple’ın yeni nesil iPad 5 ve iPad Mini 2 tanıtımını yapacağını biliyoruz. Tanıtıma günler kalmışken Apple cephesine yakın kaynaklardan yeni nesil iPad 5 ve iPad Mini 2 hakkında kesin olmayan bilgiler gelmeye başladı.

Andronova

Daha önceki haberlerimizde yeni nesil iPad Mini’nin Gold renginde ve TouchID donanımına sahip olacağını söylemiştik ama son gelen haberlere göre bu iki özellikte iPad Mini’de yer almayacak. Bu özelliklerin iPad 5’te olacağını belirtiliyor. Buradan da iPad Mini 2’nin iPhone 5C gibi eski bir donanımla geleceğini anlıyoruz. Retina ekran konusunda ise şu ana kadar net bir şey söylenmese de iPad Mini 2’nin fiyatını fazla şişirmemek için bu donanımın iPad Mini’ye seçmeli bir şekilde konacağı belirtiliyor. iPad 5’in 128 GB’lık modelinin retina ekran ile geleceği de gelen haberler arasında.

iPad’ler ile fotoğraf çeken insanlar gördükçe kendimizi gülmekten alamıyoruz. Kocaman ekranlar ile fotoğraf çekmek pek cezbedici olmasa da iPad kullananlar bu durumdan hiç yakınmıyorlar ve iPad kullanıcıları özellikle çocuklar hemen hemen her yerde fotoğraf çekiyorlar. Tablet dünyasının tek lideri Apple yaptığı iPad ile bir çok alanda rakiplerinin tabletlerine göre önde de olsa kamera konusunda asla önde değildi. İlk nesil Galaxy Tab 10,1 de bile flaş ışığının olduğunu düşününce ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım. iPad 5 ve iPad Mini 2’ye geldiğimizde ise durum artık değişiyor ve Appşe üst düzey telefonlarında kullandığı kamera donanımlarını artık tabletlerine de koymaya başlıyor Apple’ın öve ve bitiremediği iSight kamera ve FaceTime uygulaması artık iPad Mini 2 ve iPad 5’e de geliyor. Düşük ışık performansını arttırılacağı ön kamerayla birlikte FaceTime HD oldukça işe yarayacak gibi görünüyor.

Bir başka söylenti de Apple iPad 5′ te A7x işlemci, iPad Mini 2’de ise A6X işlemci kullanacak olması. Umarım Apple iPhone 5C’de yaptığı hatayı yapmaz ve yeni nesil işlemcisini her iki cihazda da kullanmaya başlar. Apple’ın şunu anlaması gerek; Apple’ın asla ucuz cihazlara ihtiyacı yok, daha kaliteli, daha stabil ve daha hızlı cihazlarla iPhone ve iPad eko sistemi her zaman en çok satan ürünler olacaktır.  Bakalım 22 Ekim’de sızdırılan bu haberler doğru çıkacak mı?

ipad-mini-2-touch-id

ipad-mini-2-gold

Kaynak: imore

Andronova