iPad Mini 2 Retina Display Sınırları Zorluyor

iPad Mini 2, 7,9 inç boyutu 2048×1536 piksel çözünürlüğü 326 ppi değeri ile “mini tablet”kategorisinde sınırları çizerek rakiplerinden gelecek cevapları beklemeye başladı.

Andronova

Şu ana kadarAndroid tablet üreticilerinden ise 7 – 8 inç boyutundaki tabletlerle ilgili pek gelişme maalesef yok.  Buna karşın Apple yeni nesil 64 bitlik A7 yongasını ve retina ekranı bu tablete koyarak sınırları çizmişe benziyor. iPad Mini 2, hem fiyatı hemde donanımı ile şu anda alınacak en doğru çözüm olarak tüm herkese önerdiğim bir tablet oldu.

iPad Mini 2’nin satışı dün itibariyle bir çok ülkede başladı. Yapılan tek çekirdek performans değerleri ise oldukça etkileyici. iPad Mini 2 bir önceki nesil iPad 4’ten tam 2 kat daha hızlı. iPad Mini ile iPad Mini 2 arasındaki fark ise tam 5 kat civarında. Satıştaki iPad’lere yapılan Geekbench tek çekirdek ve çift çekirdek test sonuçlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

ipad mini 2 Geekbench 1

ipad mini 2 geekbench 2

Apple her yeni nesil cihazıyla birlikte bir önceki nesil cihazında indirim yapar. Daha eski cihazlarını sözleşmeyle bedelsiz verilmesini sağlar. iPad Air ve iPad Mini 2’nin satılmaya başlaması ile de bu durum gerçekleşti ama yeni nesil ile eski nesil arasında öyle büyük performans farkı var ki 100 dolar için kimse bir önceki nesil iPad modelini tercih etmeyecektir.  Apple, bu test sonuçları ve iPad Mini 2 fiyatı ile telefon işini bilmem ama tablet işinde en üst seviyeye ulaşmış gibi gözüküyor. iPad Air ile iPad Mini 2 arasındaki % 7’lik performans farkını son kullanıcının fark etmesi neredeyse imkansızken neden aynı çözünürlükte daha büyük bir ekranı tercih edelim ki? iPad Mini 2 2013’ün en başarılı tableti desek yanlış olmayacaktır. Apple’ı sever yada sevmezsiniz ama Sezar’ın hakkını da vermek gerekmiyor mu?

Kaynak: iphonehacks

Andronova