iPad Mini 2’nin Ekranı iPad Air’dan Daha mı Kötü?

Apple‘ın iPad Mini 2‘de kullandığı Retina Display teknolojisi, 7.9 inçlik bir ekranda rekor sayılabilecek bir çözünürlük sunuyordu. Benim gibi ürünleri incelemeden bu konuda haber yapanlar bu çözünürlükte oyunların inanılmaz bir deneyim sunacağını düşünüyordu.

Aslında oyun tarafında değişen bir şey yok ama görüntü kalitesi açısından LG Retina Display teknolojisini sanki 7.9 inç ekrana sığdıramamış gibi duruyor.

Bu konudaki en doğru kararı aşağıdaki videoyu izledikten sonra bence kendiniz verin. iPhoneHacks sitesinin yapmış olduğu iPad Air ve iPad Mini 2 karşılaştırmalı test videosunun 8. dakikasında yapılan ekran testini izledikten sonra aslında ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Buyurun videoyu birlikte izleyelim.

E63FTYt8xI4&feature=youtu.be” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Evet görüldüğü üzere iPad Mini 2 Retina Display köşelere doğru gerçekten renk düzensizliği ve ekran bulanıklığı oluşturuyor. Daha düşük inçte daha yüksek çözünürlük demek ki kağıt üzerinde daha iyi gözükse de gerçek hayatta pekte böyle değil. Ben böyle bir fark gerçekten beklemiyordum ve inanın şu satırları yazarken bile tekrar tekrar videoyu izliyorum.

iPhonehacks sitesinin yapmış olduğu “uçtan uca ekran testi” ve “ekran doygunluk testi” sırasıyla aşağıda yer alıyor. Yapılan test sonuçlarında küçük rakam daha iyi sonuç anlamına gelmektedir.

iPad Mini 2  Uçtan Uca Ekran Testi 1 iPad Mini 2 Doygunluk Ekran Testi 2

LG, geçtiğimiz günlerde 7.9 inç Retina Ekran üretiminde sıkıntılar yaşadığını söylemişti ama bu sıkıntılar hakkında yorum yapmamıştı. Bir çok yazar ve editör arkadaşım buna bende dahilim LG’nin proses bazında sorun yaşadığını düşünmüştük. Bu gün anlıyorum ki asıl sorun renk skalasında ki kaymalarmış. Bu görüntülerden sonra Apple nasıl bir açıklama yapacak çok merak ediyorum.

Kaynak: iphonehacks