Sızdırılan Şema, iPad 5’in iPhone 5s’den Daha İnce, iPad 4’ten Daha Hafif Olacağını Gösteriyor!

Apple‘ın iPhone 5s ile ilk defa ortaya sürdüğü uzay grisi rengine sahip ve 5. nesil iPad’e ait olduğu iddia edilen arka kasa fotoğraflarının yüksek çözünürlüklü versiyonları geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Önceden sızdırılan bir sürü başka fotoğraf ve iddiayla bağdaşan bu fotoğraflar, iPad 5’in iPad mini’nin sahip olduğu daha ince kenar çerçevesi ve genel tasarım özelliklerini benimseyeceğini doğrular nitelikteydi.

Bugünse, Apple’la ilgili paylaşımlar yapan bir blog, iPad 5’in dizaynına yakından bakmamıza imkan veren bazı şemaları ortaya çıkarttı. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan söylentiler, Apple’ın daha ince bir ekran kurulumu ve daha küçük bir LED arka ışıklandırma modülü kullanarak genel kalınlığı düşüreceğine işaret ediyordu. Bugün ortaya çıkan bu şemalarda da, dikkati çeken en ilginç noktalar iPad 5’in kalınlığıyla alakalı kısımlar. Verilen sayılara baktığımızda, cihazın, atası iPad 4’e göre çok daha ince ve hafif olduğunu görüyoruz.

AppleInsider tarafından ele geçirilen ve yukarıda gördüğünüz şemaya göre, 5. nesil iPad 169.48mm genişliğe, 240 mm yüksekliğe ve 7.5mm kalınlığa sahip olacak. Karşılaştıracak olursak; iPhone 4/4s’in genişliği 58.6mm, yüksekliği 115.2 mm ve kalınlığı 9.3mm. Şu anda en son model olan 4. nesil iPad’in boyutlarıysa 185.8 x 241.3 x 9.55mm şeklinde.

ipad-130926-1

Sayılara baktığımızda rahatlıkla görebiliyoruz ki, iPad 5 iPhone 4/4s’den 1.8mm ve iPad 4’ten 2.05mm daha ince olacak. Hatta Apple’ın son amiral gemisiyle karşılaştırdığımızda bile iPad 5’in çok az farkla daha ince olacağını görebiliyoruz (iPhone 5/5s’in kalınlığı 7.6mm.).

ipad-130926-2

iPad 5, neredeyse imkansız bir inceliğe sahip olan iPod touch (6.1mm) kadar ince olamasa da, iPad mini sınırlarına (7.2mm) fazlasıyla yakın. Şemadan genişlik ve yüksekliği önceki nesile göre değerlendirirsek, cihazın iPad 4’e göre 16.32mm daha dar ve 1.3mm daha kısa hale getirildiğini görebiliyoruz. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç, Apple mühendislerinin yeni nesil iPad’i kenar çerçevelerini küçülterek mini stiline uydurduğu ve bu sayede aynı ekran boyutunda daha küçük bir cihaz üretmeyi başarabildiği.

AppleInsider’ın konuyla alakalı söylediği bir kaç ek şey var:

“Tüm bu değişikliklerin yanısıra, yeni iPad’in atasına göre daha hafif olması ve bu sayede daha taşınabilir hale gelmesi bekleniyor. Bunların dışında kalan ev tuşu, ön taraftaki FaceTime kamerası, kilit tuşu ve kulaklık girişiyle cihazın tepesindeki mikrofon gibi ana elementlerin büyük ölçüde aynı şekilde kalacağını düşünüyoruz.”

Daha dar çerçevelerine ek olarak, iPad 5’in güç konusunda verimli bir A7 çipine ve geliştirilmiş bir batarya teknolojisine sahip olacağı; bu sayede performansı feda etmeden daha ince ve taşınabilir bir cihaz haline geleceği söyleniyor.

Yenilenmiş iPad’lerin (büyük ihtimal iOS 7.1’e sahip olarak) gelecek ay ortaya çıkartılması beklenirken, bir söylenti bu konuyla ilgili olarak 15 Ekim tarihine işaret ediyor.

Kaynak: iDownloadBlog

müşteri hizmetleri