Apple iPhone 5C Pil Testi

blank

İlk nesil iPhone’ nun 9 Ocak 2007 tarihinde tanıtıldığı ilk günden bu güne kadar iPhone markası mobil sektörde her zaman yenilikçi olmayı başardı. Hem donanımı, hemde yazılımı ile iPhone kitleleri peşinden koşturarak marka bağlılığı bir kavramı da hayatımıza soktu.

teknik destek

iPhone 5’ in yerini alan iPhone 5C hakkında ise çok fazla konuşuldu çok fazla yazıldı. Tüm iPhone’ ların ortak sorunu olan şarjının çabuk bitmesi ise Apple‘ ın bir türlü önüne geçemediği bir yanıdır. Sadece 1 yıl kullanılan bir iPhone’ nun pilinin ilk gün almaya göre tam % 18’ lik daha az gittiğini düşünürsek zaten az giden pil süreleri her geçen yıl daha da azalıyor. Bu da iPhone kullanıcılarının ömrü hayatı boyunca telefonlarının parlaklığının hiç “tam parlaklıkta” görememelerine sebep oluyor!

iPhone 5C için yapılan 3G konuşma süresi testlerinde iPhone 5C, iPhone 5’ in önünde yer alıyor. Konuşma süresi 10 saat 18 dakika ile yeni nesil telefonlara göre ortalama bir performans veriyor.

talk time

iPhone 5C’ nin web testi ise 9 saat 5 dakika ile dikkat çekiyor. Bu dikkat bir önceki nesil iPhone 5’ ten 50 dakika daha iyi olmasından kaynaklanıyor. Apple 1 yıl önceki telefonlarına göre daha iyisini yapmış gibi görünüyor.

web browsing

Akılı telefonlarda en çok sevilen şeylerden biride video izlemektir. Bu bağlamda yapılan testlerde ise yeni nesil iPhone 5C 7 saat 41 dakika ile iPhone 5’ e iki buçuk saatlik bir fark atarak yazılımın pil sürelerine nasıl etki edebildiğini çok iyi gösteriyor. Yoksa iPhone 5 1440 mah pil gücüne sahipken iPhone 5C 1507 mah güce sahip; yani aralarında gözle görülür bir fark yok denebilir. %5 gibi bir pil gücü farkı ile iPhone 5C şarj sürelerinde böyle farklar yapıyorsa bunu sadece yazılım ile açıklamak mümkün olacaktır. Gsmarena’nın yaptığı habere göre iPhone 5C 1 saatlik süre boyunca, 30 dk web’ de gezinme, 15 dk arama süresi ve 15 dk video izlemek ile ile kullanıldığında 52 saat şarj bekleme süresi veriyor. Gerçi sosyal dünya hayatımıza böylesine girmişken  telefonunu 1 saat kullanan biri bulursanız telefonu 52 saatte bir şarj edebilirsiniz.

video playback

Benim kişisel yorumum ise şu; iPhone 5S ülkemizde 3200 TL ile ön siparişe başlamışken iPhone 5C de 2400 TL seviyesinden giriş yapacaktır diye düşünüyorum. Bu kadar çok para verip de yeni nesil telefonların yarısı kadar bir pil gücüne sahip telefon almak ne kadar doğru bilemiyorum. Tabi burada kullanıcıların tercihleri  öne çıkıyor. Bakalım yeni nesil iPhone sahibi olanlar telefonlarını gün sonuna kadar tam ekran parlaklığında kullanabilecekler mi!!!

Kaynak: gsmarena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!