Apple iPhone 5s ve 5c Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Apple’ın Salı günü gerçekleştirdiği iPhone etkinliği, sürprizsiz geçti ve beraberinde sadece beklenen iki cihazı getirdi.

Andronova

Göreceli olarak küçük ve şaşaasız bu etkinlikte Apple, geçen senenin iPhone 5’ini iki yeni modelle değiştirdi. Apple, beklentilerin yüksek olduğu iPhone serilerinde kullanıcılarını memnun etmek için farklı yöntemlere başvurdu. Renkli plastik kasaya ve daha ucuz bir fiyata sahip olan iPhone 5c ve 64-bitlik A7 çipe, geliştirilmiş yeni bir kameraya ve Touch ID denen bir parmak okuyucu sensöre sahip yeni üst seviye telefonları iPhone 5s. Etkinlikte yeni nesil bir iPad’e, iPod’a ya da önceden dedikoduları ortalıkta dolaşan iWatch’a dair hiçbir gelişme yaşanmadı.

Merakla beklenen ve satışa başladığı gün izdiham yaratacak, ABD dahil 9 ülkede 20 Eylül’de piyasaya çıkacak olan yeni iPhone’lar hakkında bilmeniz gerekenler şöyle:

iPhone 5s

iphone5s

Bir çok sızıntıya sahip olan iPhone 5s artık resmi olarak duyurulmuş durumda ve daha önceden öğrenildiği üzere  altın rengi seçeneğine sahip. Telefonun sahip olduğu gümüş, altın ve öncesine göre biraz daha koyu olan “uzay grisi” renk seçenekleri şaşaalı olsa da, asıl büyük değişimler kasanın içerisinde yer alıyor. Bunlardan en önemlisi 64-bit mimirasiyle çalışmak üzere düzenlenen  yeni A7 çipi. Apple’ın iddiasına göre bu çip 5s’in atasından birkaç kat daha hızlı çalışmasını sağlayacak. Kamera da Apple tarafından tasarımlanmış daha büyük bir lensle güncellenmiş durumda. Bunların yanısıra artık ev tuşu aynı zamanda bir parmak izi tarayacısı görevi görüyor. ABD’de 16GB’lık modeli 2 yıllık kontratla 199 Dolar’dan satışa çıkacak olan iPhone 5s, kendine göre daha ucuz ve “plastik olmaktan gocunmayan” kardeşiyle yarışıyor. Apple’ın umudu, 5s’i üst segment dizaynı ve havalı donanım listesiyle aradaki fiyat farkına değer hale getirmek.

iPhone 5s’in Kamerası

iphone5_camera

iPhone her zaman en iyi akıllı telefon kameralarından birine sahip olmakla övünmüştür; Apple 5s ile bu ayrıcalığı sürdürmeyi umut ediyor. 5s hala 8 megapiksellik bir kameraya sahip; fakat Apple’ın yeni f/2.2 diyafram aralığına sahip lensi öncekine göre %15 daha büyük ve yeniden dizaynlanmış flaş, sahip olduğu iki LED ışığını birbirine karıştırarak fotoğrafı çekilen sahnenin doğal renk dengesini koruyabiliyor. Apple bu donanımsal geliştirmelerin yanısıra, 28 megapiksellik panaroma yaratıcı ve bir seri fotoğraf çekip arasından en iyisini seçebildiğiniz “burst modu” gibi yeni yazılımsal özellikler de eklemiş durumda. Apple, telefonunun tanıtımında kamera kalitesinin üzerinde rakibi Nokia kadar durmuyor olabilir; fakat bu konuda kaliteyi arttırmış olduğu açık diyebiliriz.

Touch ID

touchid

Apple, iPhone 5s hakkında yapılan dedikodulardan en beklenmedik olanını da doğrulamış durumda: Direkt olarak ev tuşunun içine entegre edilmiş bir parmak izi sensörü. Touch ID adındaki bu sensör, geleneksel PIN ya da şifre yerine geçme amacı taşıyor ve tuşun üzerine yerleştirilmiş olan ince bir kapasitif yüzeyden oluşuyor. Temel amacı telefonun kilidini açmak olsa da, aynı zamanda çeşitli ödemeleri onaylamak için de kullanılabiliyor ve birden fazla kullanıcı tarafından ayarlanmış olan değişik parmak izlerini tanıyabiliyor. Yakın zamanda ortaya çıkan veri güvenliği hakkındaki korkular üzerine, Apple parmak izinin sadece yerel olarak depolanacağını ve bu bilginin iCloud veya benzeri herhangi bir Apple sunucusuna yüklenmeyeceği sözünü verdi. Bu iyi bir durum olsa da, gizliliğin ihlaliliyle ilgili endişeleri dindirmeye yetmeyecek gibi görünüyor.

iPhone 5c

 iphone5c

Uzun süredir hakkında çeşitli söylentiler dolaşan ve ABD’de iki yıllık kontrat üzerinde 99 Dolar’dan başlayacak olan iPhone 5c, Apple’ın renge dönüşünü simgeler nitelikte. Tek parça polikarbonattan yapılan bu renkli iPhone, yeşil, beyaz, mavi, kırmızı ve sarı renk seçeneklerine sahip. Cihaz 4 inçlik Retine ekrana, A6 çipine ve 8 megapiksellik iSight kameraya (iPhone 5’le aynı kameraya) ve ön tarafta geliştirilmiş bir FaceTime HD kameraya sahip. Daha ucuz bir iPhone olsa da, asıl fiyat farkının kontrat üzerinde olduğunu görüyoruz; zira cihazı direkt almak isterseniz 5c 549 Dolar iken, 5s 649 Dolar.

13 Eylül’den itibaren iPhone 5c Apple’ın sitesinden, bazı mağazalardan ve çeşitli operatörlerden ön siparişe açılmış durumda. iPhone 5s’le ilgilenenlerse 20 Eylül’deki çıkış tarihini beklemek zorunda;  çünkü bu sefer 5s için herhangi bir operatörden veya satış kanalından ön sipariş seçeneği bulunmuyor. Bunun yeni kamera lensi ve parmak izi sensöründen doğabilecek olası üretim kapasitesi ve buna bağlı stok sıkıntılarıyla ilgili olabileceğini tahmin ediyoruz.

iOS 7

iphone5_ios7

iOS 7’nin özelliklerinin çoğunluğu Haziran’da gerçekleştirilen WWDC’de açıklanmış durumda; bu yüzden bu sefer çok fazla sürprizle karşılaşmadık desek yeridir. Fakat elimize çok önemli bir tarih geçti: 18 Eylül. Bu tarih, halihazırda bir cihaza sahip Apple müşterilerinin iOS 7 güncellemesine erişebilecekleri tarih. iPhone 4, iPad Mini, ikinci nesil veya daha yeni bir iPad ve beşinci nesil iPod Touch’a sahip olan herkes bu güncellemeyi indirme seçeneğine sahip olacak. Bu güncelleme, Apple’ın yeni iOS cihazı alanlara verdiği bedava verimlilik uygulamalarına da sahip durumda. iTunes Radio, yani Apple’ın Pandora benzeri müzik dinleme servisi de 18 Eylül’de devreye girecek. Bu çıkış tarihi iPhone 5s ve 5c’nin çıkışından iki gün önce. Fakat yine de kimsenin bir öncelik elde ettiğini söylemeyiz; zira iOS 7’nin betasına başvuranlar zaten güncellemeye aylardır sahip durumda.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.