Apple iPhone 6’da Kullanılacak A8 İşlemcisinin Üretimi İçin TSMC’yi Seçti!

Apple bu döneme kadar her iPhone ve iPad işlemcisini, RAM’ini ve bazı elektronik parçaları Samsung’a yaptırmıştı. Bu birliktelik Apple’ın Samsung’a dünyanın her yerinde açtığı patent ihlalleri davasıyla sona ermeye başlamıştı. Apple yeni nesil 64 bit A7 işlemcisini Sasmung’a ürettirmiş ve bu bağlamda iki firmanın ortak iş yapma durumlarının da sonuna gelinmişti.

teknik destek

Mahkeme salonlarından taşan gerilim iki firmanın ilişkilerine büyük zara verse de Apple yeni nesil A8 işlemcisinin üretimini yaptıracak bir yer bulmalıydı. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company yani TSMC Apple’ın A8 işlemcilerini üretebileceğini belirtmesi üzerine Apple bu firmaya yeni nesl işlemcilerinin üretilmesi için yetki vermişti.

Yeni gelen haberlere göre TSMC A8 işlemcisinin üretimine başladı bile. YEni nesil işlemcinin 64 bit destekli 4 çekirdekli yapıda olması bekleniyor. Grafik biriminin de Tegra’da ki gibi izlek değil de gerçek 4 çekirdekli bir yapıda olacağı gelen bilgiler arasında. Apple yeni nesil işlemcisinin üretimi için Qualcomm 805 lansmanını beklemiş gibi görünüyor.

Apple-A8

Yapılan araştırmalara göre Apple’ın iPhone 6 satışı 90 milyon adeti bulabileceği konuşulmakta. İşlemci prosesinde ise her işlemcinin kullanılamadığı da bir gerçekken TMSC’nin çok sıkı çalışması gerekiyor. Yoksa iPhone 5S’in 3 – 5 haftaya uzayan sürelerinden daha fazla iPhone 6’yı bekleyebiliriz. Sektörün en hızlı mobil işlemcisi olması beklenen A8 ile ilgi bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir