Apple, iPhone 6’nın Kamerasında Megapiksel Yerine Görüntü Kalitesini Artırmayı Hedefliyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil cihazlarda yer verilen kameralar son dönemde bir hayli gelişti ve birçok kullanıcı akıllı telefon satın alırken cihazın sahip olduğu kamera yetenekleriyle yakından ilgileniyor. Android tarafında 20.7MP çözünürlüklü kameralar kullanılırken, Windows Phone tarafında ise çıta Lumia 1020 ile 41MP çözünürlüklü kameraya kadar yükseltildi. Apple ise 2011 yılında duyurduğu iPhone 4S’ten bu yana 8MP çözünürlüklü kamera kullanımını sürdürüyor.

teknik destek

Akıllı cihazlarda megapiksel elbette kamera performansını belirleyen temel unsur değildir. Bunun yerini lens, sensör boyutu ve diyafram aralığı kameranın performansında daha önemli detayardır. Appla da son 3 nesildir çözünürlük seviyesini artırmak yerini kameranın düşük ışık çekim performansını artırmak, sensör boyutunu artırmak ve diyafram aralığını düşürmek gibi gelişmeler gösteriyor.

2014 yılında üst sınıf akıllı telefonlarda MP savaşı devam ederken, Apple’ın bir kez daha bu rekabetin dışında kalarak 8MP çözünürlüklü kamera kullanımını sürdüreceği iddiası gündemde geldi. Appleinsider sitesinde mobil cihazlardaki kamera gelişimine ilişkin yayınlanan raporda Apple’ın iPhone 6’da 8MP çözünürlüklü bir kameraya yer vereceği ifade edildi.

Daha önce yayınlanan bazı raporlarda Apple’ın iPhone 6’da 10MP çözünürlüklü bir kameraya yer vereceği iddia edilse de, Cupertino merkezli şirket iPhone 5S’te yer alan kamerayı daha geliştirerek iPhone 6’ya monte edecek. Söz konusu kamerada sensörün boyutunun 1/2.6 inç, diyafram aralığının da f/2.0 ölçüsünde olması bekleniyor. Görüntü kalitesi ve düşük ışık performansının da artılacağı kamerada ayrıca Optik Görüntü Sabitleme teknolojisinin de yer alması bekleniyor.

Sitede yayınlanan haberde ayrıca KGI Menkul analisti ing-Chi Kuo, yüksek çözünürlüklü kamera bileşenlerinde 13MP’in yıl sonuna kadar pazarın %65’ine hakim olacağını ifade etti. Sony şu an 13 ve daha yüksek MP çözünürlüklü sensörlerde pazarın %65.7’sine hakim. Japon üreticinin ayrıca yılın ikinci yarısında 1/2.4 “sensör boyutuna sahip 21MP çözünürlükü Xperia Z3 modelini duyurması bekleniyor.

kaynak: phonearena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!