Apple iWatch Şeker Hastalarının Yeni Umudu Olacak!

blank

Firmalar son zamanlarda şimdiye kadar hiç dikkat edilmeyen insan sağlığı konusunda büyük bir atılım içinde Google, Microsoft ve Apple‘ın başını çektiği araştırma geliştirme laboratuvarlarında biometrik algılayıcıların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar çok yakında meyvesini verecek gibi görünüyor.

teknik destek

Apple’ın giyilebilir teknolojiler üzerinde çalıştığını ve ilk nesil akıllı saati iWatch hakkında çok fazla yazdık çizdik. Ekran boyutundan pil gücüne kadar her şeyinden bahsettik ama Apple farklı birşey yapmak istiyordu ve bünyesine kattığı yüksek düzeydeki biyosensör mühendisleri ile iWatch’ın iğne gerektirmeyen bir şekilde koldan kandaki glikoz seviyesini takip edebilecek bir teknoloji geliştirmeye başladı. Şeker hastalarının parmaklarına iğne batırdıktan sonra cihaza bir damla kan değdirerek okuma yapmaları uzun süreli kullanımlarda oldukça can sıkıcı olabiliyorken böyle bir teknoloji ile gözümüze ekstradan bir şey sokmadan (Google ve Microsoft’un geliştirdiği lens gibi) sürekli kandaki şeker oranını kontrol altında tutabileceğiz.

Illustration-Emily-Cooper
Apple iWatch Şeker Hastalarının Yeni Umudu Olacak!

Google bu lensi dün itibariyle tanıttı fakat Microsoft bu projeyi bundan 3 yıl evvel başlatmıştı. Silikon Vadisinde yine ortalık karışacak gibi duruyor. Şimdi sizlere Microsoft’un 2011 yılında geliştirdiği şeker ölçümü yapabilen ve günlük hayata dair navigasyon bilgilerini bizlere verebilecek olan lensin videosunu sunuyorum.

WK9F221JF48″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Tüm bu gelişmelerde sen önce çıkarttın ben önce çıkartım savaşının tek bir galibi var ki oda şifa bekleyen milyonlarca şeker hastası. Bu biometrik sensörlerin geliştirilmesine ve anında şeker ölçümü yapabilmesine ilaç sektörünün nasıl tepki vereceği ise merak konusu. Bu gelişmeler dahilinde istediğimiz an şeker ölçümü yaparak insulin sorunu yaşamak durumunda kalmayacağız. Apple akıllı saati iWatch’ta bu teknolojiyi sunması bir tesadüf değil. Geçtiğimiz günlerde Samsung yöneticisi yeni nesil Galaxy Gear akıllı saatinin insan sağlığı ile daha alakalı olacağını belirtmişti. Bakalım yeni teknolojiler bizlere daha neler sunacak?

Kaynak: idownloadblog

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!