Apple iWatch’ın Ekranı Bükülebilir Olacak!

blank

Esnek AMOLED ve OLED ekranlar son zamanlarda televizyon ve akıllı telefonlarda sıkça karşılaştığımız bir teknolojik gelişme. Özellikle televizyonlarda bükülebilir ekranların derinlik hissi uyandırdığından dolayı gözlüksüz 3D deneyimi için en uygun çözüm olduğu söyleniyor.

teknik destek

Yüksek çözünürlüklü kavisli ekranları CES 2014’te Samsung ve LG cephesinde görmüştük. Özellikle 2015 yılı itibariyle 4K çözünürlüğün standartlaşacağı öngörülğken esnek ekranların maliyetleri ile ilgili sorunların aşılmasıyla kavisli ekranların daha alınabilir seviyelere geleceğini önümüzdeki yıldan itibaren görebileceğimiz üreticiler tarafından öngörülüyor.

Televizyonlardan sonra kavisli ekranlar telefonlar içinde tasarlanmaya ve nihai ürünler çıkartılmaya başlandı. Bu segmentin öncüsü Samsung dikey bükümlü Galaxy Round modelini tanıttı ve hemen ardından da LG yatay bükümlü G Flex telefonunu satışa sundu. Bu telefonlar yüksek maliyetlerinden dolayı da oldukça pahalıya satılarak bu teknolojiye sahip olmak isteyen (Apple) gibi 3. parti üreticilerin ilgisinin çekilmesi sağlandı.

samsung-curved-tv
Apple iWatch’ın Ekranı Bükülebilir Olacak!
lg-oled-curved-tv
Apple iWatch’ın Ekranı

Apple 2014 yılı içinde iWatch akıllı saatini tanıtacak. Bu sattler ile ilgili kesinleşmiş bir bilgi olmasa da özellikle Apple’a yakın kaynakların söylediklerine göre 2 farklı saat tasarlanıyor -ki bu tasarım anlamında çok mantıklı bir hareket olacak gibi görünüyor. Sağlık sektöründen bir çok bilimadamı ile ortaklaşa geliştirilen HealthBook uygulaması ile de iWatch’ın  kişisel sağlık kontrolünde çığır açacağı belirtiliyor. Bunların yanında iWatch’ın donanımı oldukça merak ediliyor.

Kablosuz şarj teknolojisini hem iPhone 6’ya hemde iWatch’a koymak isteyen Apple bu bağlantı konusunda sorun yaşadığı için her iki cihazda da kablosuz şarj teknolojilerinin olması pek muhtemel görünmüyor. Bunun aşılması için değiştirilebilir piller ile ilgili bazı çalışmalar içinde olduğu belirtilen Apple’ın ekran teknolojisi konusunda bükülebilir AMOLED ekranlar kullanacağı ise şirkete yakın kaynakların “kesin” diye tabir ettikleri bir söylem.

İşlemcilerini ve RAM’lerini Samsung’a ürettiren Apple’ın iWatch’ın ekranı içinde en büyük AMOLED ekran üreticisi konumunda olan mobil alandaki en büyük rakibi Samsung’un kapısını çalacak gibi görünüyor. 2014’ün 2.çeyreğinin sonunda üretimin başlaması ve Eylül Ekim aylarında iWatchın tüketicilere sunulması bekleniyor. Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. iWatch’tan beklentiniz neler? Yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!