Apple Mağazalarında iBeacons ile Alışveriş Keyfi

iOS ilk çıktığında flash sitelere destek vermemesi ile büyük tepkiler almıştı. Hatta o dönemde yani bundan  6 yıl evvel Android’te flash olduğu için bu işletim sistemini tercih eden milyonlarca kullanıcı olmuştu. Rahmet ve özlemle andığımız Steve Jobs “Adobe’nin Flash animasyonları mobil sektörün kamburudur. Bütün işletim sistemleri bundan kurtularak HTML 5’e geçmelidir” demişti. Google o dönemde Flash’a desteğin süreceğini belirtmişti ama sonra Android 4.0 ile kendini yenileyemeyen Adobe Flash tarihin tozlu raflarındaki yerini almıştı. Bu gün gelinen noktaya baktığımızda Flash animasyonlarının lafını eden bile yok. Apple burada doğru karar vermiş ve bütün sektörü karşısına alarak doğru karar nasıl verilir herkese göstermişti.

Andronova

Apple telefonlarında NFC teknolojisini kullanmadığı içinde büyük eleştirilere maruz kalıyordu. Bende bu konuda Apple’a acımasız eleştirilerde bulunmuştum ama Apple, NFC içinde “”gereksiz” yakıştırmasında bulunuyordu. NFC’ye alternatif olarak Apple Beacons isimli teknolojiyi mağazalarında kullanmaya başlıyor. Bu teknoloji Apple ile birleşince doğal olarak iBeacons ile anılmaya başlıyor. Bu teknoloji düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 ile çalışan bir çip. Beacons’un en büyük avantajı ise normal bir saat pili ile 2 yıl kullanılabilmesi. Beacons teknolojisini PayPal’da yakından takip ediyor. Bu teknolojiyi kullanmak isteyen işletme sahipleri Beacon’ın satış terminaline yerleştirilen USB algılayıcı sayesinde herhangi bir PayPal kullanıcısı mekana girdiği zaman işletme sahibi otomatik olarak uyarılıyor. Böylece kasaya gelen PayPal kullanıcısı BlueTooth vasıtası ve Beacons teknolojisi ile cep telefonunu cebinden çıkarmadan alışverişini sadece şifre girererk onaylayabiliyor.

Apple raflardaki ürünlerin tanıtımı için bu çipleri rafların arasına koyarak kullanıcılara ürünlerle ilgili teknik bilgiyi ve ürün fiyatlarını cep telefonlarından takip edebilmelerini sağlıyor. Artık Apple Store’a girdiğinizde çalışanlardan yardım istemek yerine bu teknoloji ile ürünün her türlü bilgisine ulaşabileceksiniz. Apple iOS 8 ile bu teknolojiyi iPhone 6 cihazlarında NFC gibi kullanmayı düşünüyor. iOS 8 sözü açılmışken yeni nesil işletim sisteminde çevrimdışı olarakta harita özelliğinden yararlanabileceğinizi belirtmekte fayda var. Apple yeni nesil telefonlarında daha açık bir kullanımı bizlere sunacak gibi görünüyor. Peki Google’ın öve öve bitiremediği NFC teknolojisi Apple’ın dediği gibi gereksiz mi?

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.