Apple, Patent İhlalinden Dolayı 532.9 Milyon Dolar Ceza Aldı!

Andronova
By Andronova
1 Minimum Okuma

Teknoloji devlerinin, kendi teknolojilerini korumak adına birbirlerine açtıkları milyonlar ve hatta milyarlarca dolarlık davalarla geçirdiğimiz son yılların ardından, bu dönemin en popüler teknoloji firmalarından olan Apple‘ın, daha önce diğer akıllı telefon üreticileri açtığı davalarına şahit oluyorduk. Hatırlarsanız Apple’ın açtığı patent davasında Samsung milyar dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Sponsorlu reklam

Şimdiki haberimiz de yine dudak uçuklatan bir ceza tutarıyla açılan patent davasına yönelik, ancak bu sefer cezaya çarptırılan taraf Apple.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yine bir ABD şirketi olan Smartflash LLC, Texas federal mahkemesinde açtığı davada Apple’ın veri depolama ve ödeme sistemleriyle ilgili üç patentini ihlal ettiğini iddia etmiş ve 852 milyon dolar tazminat talep etmişti. Apple’ın avukatları da ilk olarak buna itiraz etmelerine rağmen, sonrasında bahsi geçen patentlerin değerinin sadece 4.5 milyon dolar olduğunu söylemiş ve hatta hakimin bu duruma sıcak bakmaması görmeleri üzere, durumu “milli mesele” altında milliyetçiliğe taşıyarak, Apple’ın ABD’ye fazdalı bir şirket olduğundan ve Smartflash’in böyle olmadığından dahi bahsetmeye kalkmıştı.

Sponsorlu reklam

Netice olarak mahkeme Apple’ın bu çırpınışlarını haklı bulmayarak, Apple’ı Smartflash’e ödemek üzere tam 532,9 milyon dolar cezaya çarptırdı.

Peki kasasında rekor seviyede milyarlarca dolarlık nakit parası bulunan bir firma dahi, nasıl olur da kendi teknolojisini üretemiyor ve başkasınınkini izinsiz kullanabiliyor?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak