Apple, Samsung’dan Vazgeçti ve Intel’le Anlaştı!

media 12555

Mobil cihazların gücünü aldığı işlemci pazarının en önemli oyuncularından biri olan Samsung, bu zamana kadar Apple için çipset üretiminin büyük bir kısmını üstleniyordu. Son olarak iPhone 6s serisi için Apple A9 işlemcisini de üreten Samsung, Apple‘ın en büyük işlemci tedarikçisi konumundaydı.

Andronova

Elma’nın söylediğine göre, Samsung’un ürettiği A9 işlemcileri, TSMC tarafından üretilen A9 işlemcilerine göre daha düşük performansla çalıştığından ve %3 civarında daha fazla batarya tüketiyor.

Apple, bundan böyle iPhone 7‘de kullanılması planlanan yeni A10 veya Ax ismine sahip olacak yeni işlemcilerinin üretiminin tamamını TSMC tarafından gerçekleştirecek.

apple-a10

Ancak sorun şu ki, eğer Apple‘ın yeni işlemcilerinin üretimini sadece TSMC gerçekleştirirse, yeni iPhone’larda stok problemi ortaya çıkabilir. Çünkü TSMC’nin üretim kapasitesi mevcut haliyle bile Apple’ın taleplerini karşılayamıyor.

Söylentiler bundan da ibaret değil. Apple, iPhone 7 veya iPhone 7s adını alacak olan yeni modelinde kullanılmak üzere, Qualcomm yerine, Intel‘in 7360 LTE modemleri için anlaşma yaptı bile.

Intel ile yapılan bu anlaşma sonrasında, Apple‘ın yeni Ax (büyük ihtimalle A10) çipsetlerinde gittiği yeni yola işaret ediyor. Bu hamle ile Apple’ın yeni işlemcilerini Intel ile birlikte tasarlayabileceği düşünülüyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın