Apple, Samsung’u Geçti!

media 15757

Apple ile Samsung arasındaki rekabet her alanda giderek kızışıyor. Apple’ın 4K televizyonu iTV 2014 yılı sonbaharında kullanıcılarla buluşacak ve iki firma arasındaki soğuk savaşta yeni bir cephe daha açılacak gibi görünüyor. Apple, Samsung ile olan işbirliğinin yanında açtığı davalar ile de rakibine resmen nefes aldırmıyor. Apple’ın Samsung’tan istediği şey (benim tahminlerime göre) üretilen her cihazdan belli bir lisans ve patent bedeli almak. Apple Amerika‘da eski model Samsung telefonlara ve tabletlere satış yasağı koydurmuş ve bunlara istinaden de örek karar adı altında yeni davalar açmak üzere.

teknik destek

Bu iki firma her alanda rakipken; Amerika’dan gelen haberlere göre Apple akıllı telefonların satış rakamlarında Samsung’u geçmiş görünüyor. NDP Grup’un verdiği bilgilere göre Apple Amerika’da satılan akıllı telefon pazarının şu adan %42’sine hakim. %7’lik bir büyüme gösteren Apple kendi vatanında hükümdarlığını sürüyor. Samsung ise %26’lık satış rakamı ile bu pazarda ikinciliği paylaşıyor. Samsung geçtiğimiz yıla göre Amerika’da %4 büyüme göstererek Android işletim sisteminin en büyük temsilcisi.

smartphone-us-marketshare-apple-samsung

Bu tabloya göre Motorola ve HTC Amerika pazarında ciddi bir satış kaybı yaşıyor. Motorola özellikle Moto X ile kullanıcılarda büyük bir beğeni oluşturmuş olsa da aynı paralara Nexus 5 varken bu fiyat aralığında telefon arayanlar Nexus 5’i tercih ediyorlar. Motorola Moto X ile Avrupa’ya da giriş yaptı ama 429€’luk fiyat etiketi Amerika’da ki satışından 2,5 kat fazla. Bu durumda belki GSM operatörlerinin iteklemesi ile belli bir satış grafiği yakalsada bu asla kalıcı olmayacaktır. HTC ise Snapdragon 600 bataklığına battığından dolayı tüketiciler artık bu markanın yüzüne bile bakmıyor. Tasarım ve malzeme kalitesi büyük eleştiriler alsa da sonuçta bu iki kriter tek başlarına bir alım kriteri oluşturamıyor. Apple’ın ve Samsung’un tekeline doğru bir yolda ilerliyoruz. Umarım Çin’li üreticiler dünyanın sadece Çin’den ibaret olmadığının farkına varabilirler.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın