Apple Sanal Paraya Savaş Başlattı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple Bitcoin madenciliği ile takas yoluyla uygulama yada oyun satılmasına karşı olduğunu açıklaması üzerine bu tarz servis sağlayan Blockchain ve Coinbase uygulamalarını geçtiğimiz Şubat ayında tamamen ortadan kaldırdı. Bitcoin madenciliği nedir bilmeyenleriniz için wikipedia’nın bu konuda verdiği bilgiyi sizlere sunmak isteriz.

teknik destek

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Noktadan sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır.

22 Temmuz 2013 tarihi itibariyle dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindedir.[1]

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…).

Bitcoin madenciliği sayesinde kazanılan Bitcoin paraları ile mal yada hizmet satın alınması son dönemde oldukça büyük bir trend göstermektedir. Bitcoin madenciliği ile ilgili detaylı bir bilgiden ziyade sizlere bu işin bilgisayarlara belli algoritmalar hesaplandırılmasıyla yapıldığının altını çizelim. Bunun için bilgisayarınızın çok güçlü olması gerekiyor ve özellikle ATI marka ekran kartları bu konuda daha büyük başarılara imza atıyor. İşte Apple’da bu satın almalardan herhangi bir maddi kazancı olmadığı için bu satışların önünü kapatmayı amaçlıyordu ama Coin Pocket isimli Bitcoin cüzdanını AppStore’da yayınlayan Apple’ın Bitcoin madenciliğine bakışının değiştiği söyleniyor.

coinpocket

Peki siz Bitcoin madenciliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu para biriminin gelecekte bir yeri olacak mı?

Kaynak: iphoneacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!