Apple, Siri ile Bambaşka Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacak!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

iPhone 4S ve iOS 5 ile birlikte tanıtılan Siri sesli asistan hizmeti Apple tarafından öyle büyütülmüştü ki “geleceğin teknolojisi işte bu” olarak tanıtıma damga vurmuştu. Evimizdeki elektrik prizlerinden bulaşık makinelerine kadar her yerde kullanılacağı söylenen Siri’yi o tarihten beri gören olmadı. Bunun en büyük sebebi Siri’nin konuştuğu dili yorumlayamamasından kaynaklanıyordu. İngilizceyi bile Amerikalar ile İngilizlerin konuşma şekillerine göre ayırt edemeyen sesli asistan hizmeti bu konudaki beceriksizliği yüzünden oldukça eleştirildi ve hakkında bir çokta komik video çekildi.

iPhone 5 ve daha sonrasında tanıtılan iPhone 5S’te de bulunan Siri’den Apple tanıtımlarda pek bahsetmedi Samsung’un yaptığı gibi. Sesli asistan hizmeti kişiye göre konumlandırılmadığı sürece bu konuda başarı yakalamak imkansız. Konuşmayı bilen bir sesli asistan yerine konuşmayı bizimle öğrenen bir sesli asistan hizmeti geliştirilmediği sürece de bu başarısızlık daimi olacaktır. Nasıl bir çocuk ailesinden konuşmayı öğreniyor ve o konuşma dilinin lehçesini bile sıfırdan öğrenebiliyorsa işte sesli asistan hizmetleri de aynen böyle çalışmalıdır.

Tüm bunların yanında Apple kullanıcı deneyimini attırmak adına da bazı çalışmalar yürütüyor. Bunlardan en yenisi ise Siri’nin fotoğrafları etiketlemesi olacak. Apple bunun için Amerika Patent Enstitüsüne başvuruda bulundu. Bunu kısaca şöyle anlatabiliriz, bir yerde fotoğrafı çektikten sonra bu fotoğrafa sesli etiket ekleyerek bunları gruplamak ve arandığında daha hızlı bir şekilde bulunmasını sağlayabileceğiz. Bir çok kişi “eee bu zaten dosya şeklinde benim telefonumda yapılabiliyor” dese de Apple farklı bir çözüm sunuyor. Bunun kullanılıp kullanılmayacağını tabii ki de iPhone sahipleri bilecek ama Siri’nin devam eden bir proses olduğunu düşündüğümüzde yeni özelliklerin gelmesi oldukça güzel bir gelişme olarak görülüyor. Ayrıca Apple’ın Siri’den de vazgeçmediğini anlayabiliyoruz. iPhone’da yada iPd’te fotoğraflara girdiğinizde ” Siri 2013 tatil fotoğraflarımızı göster” komutu verdiğimizde Siri bize o etiketli fotoğrafları sunacak. Tabii bunu İngilizce ve onun anlayabileceği bir şekilde söylememiz gerekiyor, birde lokasyonunuzun desteklenmesi de cabası!

Kayank: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir