Apple Takas Programı Ülkemize Gelir mi?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple‘ın önce Amerika’da daha sonra İngiltere’de ve son olarak Hindistan’da “takas programını” başlatmıştı. Takas programı Apple’ın temel anlamda ilgi görmeyen iPhone 5C satışlarını arttırmak için hazırladığı B planı diyebiliriz. Apple yeni nesil iPhone’ların tanıtımında bahsettiği takas indirimini ne zaman yapacağını açıklamadığı için bunu B planı olarak nitelendiriyoruz.

Andronova

Apple yeni nesil iPhone’ların ilk dalgasını atlattıktan sonra satışlardaki rahatlamanın hemen arkasından takas indirimine başlayarak hem iOS platformunun yeni cihazlarla yola devam etmesini sağlıyor hemde iOS 7’den bir türlü istediği verimi alamayan iPhone 4 kullanıcılarının da başka bir platforma geçmesine engel oluyor. Bu gerçekten akıllıca bir strateji değil mi?

Apple, Amerika’da APAC (Asya ve Pasific) ve ALAC (Latin Amerika ve Krayipler) bölgelerinde çalıştırılmak üzere üst düzey yöneticiler arıyor. Bu yöneticilerden, Apple’ın istediği ise çok basit bir durum. Apple temsil edildiği her platformda takas programında çalıştırılacak gençlerin eğitilip telefon simsarı yapılması ve bu gençlerin takas programındaki yönetim stratejilerinin geliştirilmesi hedefleniyor . Aslında Apple’ın aradığı yönetici Tahtakale’de her gün her an 2.el telefon işi yapan küçücük dükkan sahipleridir diye düşünüyorum.

Ülkemizde takas programının ne zaman başlayacağı  ile ilgili en ufak bir bilgi bulunmuyor ama tecrübelerime ve ülkemizde ki telefonların yasal durumlarını göz önüne aldığımda bu sistemin ülkemizde gelmesi biraz zor olacaktır. Takas programı şu anda sadece iPhone 5C ve iPhone 4S için geçerli bunu da tekrar hatırlatmakta fayda var. Yurt dışında 207 dolar üst sınırı bulunan iPhone 4’lerin de çoğu bu rakama yakın değerler aldığı bildiriliyor. Burada ki tek amaç şu elde kalan iPhone 5C’lerin satılmaya çalışılması. iPhone 5S satışları ise dolu dizgin yoluna devam ediyor. Bu takas programı gelirse ancak yaz ayları gibi gelir ve iPhone 5S o zamanlarda şimdiki popülaritesini yitireceği için de takasta ,Phone 5S almak söz konusu olabilecektir. Takas için acele etmeyin belki de Apple bizi şaşırtır, kimbilir….

Kaynak: apple.com

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.