Apple TV’ye Rakip Nexus TV Geliyor!

blank

Google‘ın geçtiğimiz temmuz ayında San Francisco’da tanıtımını yaptığı yeni nesil Nexus 7 tableti ve Android 4.3 güncellemesi ile birlikte birde ChromeCast adında bir HDMI adaptör tanıtmıştı. Bu adaptör telefonumuzdaki görüntülerin televizyona aktarılması ile ilgili “kablosuz” bir aparattı.  Evet bir çok kişi biz zaten bunu DLNA ile yapabiliyoruz dese de ChromeCast Google tarafından desteklenen uygulamalarıyla öne çıkıyor. Şu anda Amerika’ya özgü (Apple TV Box gibi) bir ürünmüş gibi görünen bu aygıtın ülkemiz için asla gelişmeyecek bir teknoloji olduğunu buradan söyleyebilirim. Bizzat inceleme fırsatı da yakaladığım ChromeCast Google servisleri dışında sadece Netflix tarafında destekleniyordu. Şimdilerde bir değişiklik var mı bilemiyorum ama Amerika’da yayın yapan film kiralama servisi dışında bir tek uygulamaya ben rastlamamıştım; bunu da belirtmekte fayda var. ChromeCast 35 dolarlık fiyatıyla zaten üst segmenti hedefleyen bir cihaz maalesef olamadı. Hem yapamadıkları hemde program geliştiricilerin fazla rağbet göstermediği ChromeCast tarihin tozlu raflarında ki yerini almış gibi görünüyor.

teknik destek

Bu duruma Google’ın Nexus TV ile cevap vereceği ve Apple’ın iTV‘sine rakip olacağı söylenmeye başladı. Google her çıkarttığı Nexus cihazlar ile gerçek Android deneyimini yaşamak isteyen Android tutkunlarını tam kalbinden vuruyor. Yeni nesil Nexus 5 telefonu Amerika’da 350 dolar, Avrupa’da ise 350€ ile satışta. Nexus cihazların sadeliği ve fiyat uygunluğu tüm Android tutkunlarının bu cihazları tercih etmelerinde ki en büyük sebepleri olarak göze çarpıyor. Google kendi televizyonunu tasarlar ve buna iTV özelliklerini (Ultra HD 4K çözünürlük gibi) Nexusu TV’ye koyarsa ve bunu da çok daha ekonomik yaparsa (tüm Nexus cihazlar gibi) yer yerinden oynayacaktır diye düşünüyorum. Gerçi bu tarz ürünlerin sadece Amerika pazarı için geliştirildiği düşünüldüğünde biz yine kasabın önünde ki kediler gibi vitrine bakacağız.

Tim Cook’un yaptığı iTV ile ilgili açıklamalarda oturma odasında Apple ürünleri daha çok kullanılmalı mantığı benimseniyordu. Apple her anlamda bir eko sistem peşinde. TV’de izlediğiniz bir programı dışarı çıktığınızda kaldığınız yerden tabletinizde yada telefonunuzda da kullanabilmelisiniz mantığı güden Apple’ı gelen haberlere göre Google’da takip edecek. iTV’nin önümüzdeki sonbaharda tanıtılması planlanıyor ama Google’ın Nexus TV’yi yılın 2.yarısında tanıtması bekleniyor. akalım iki büyük firma Güney Korelilerin hakimi oldukları televizyon dünyasında bir yere sahibi olabilecekler mi

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!