Apple ve Google Flappy Bird Klonlarına Savaş Açtı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Flappy Bird oyunu basitliği ve zorluğu ile milyonları peşinden koştururken geçtiğimiz günlerde Android platformu içinde yayımlanmış ve böylece tüm dünya tarafından bilinen bir hal almıştı. AppStore’da geçtiğimiz Mayıs ayından beri 50 milyondan fazla indirme rakamına ulaşan Flappy Bird oyunu tüm dünyada bir fenomen haline gelmişti.

Oyunun Vietnamlı yapımcısı Dong Nguyen geçtiğimiz günlerde günlük reklam geliri 50 bin doları bulan bu altın yumurtlayan tavuğu kesme kararı almış ve oyunu tüm marketlerden kaldırma kararı almıştı.

Bunun sebebi olarakta Dong Nguyen oyun için büyük bir zaman ve emek kaybına uğradığını açıklamış ve biraz “huzura” ihitiyacı olduğunu belirtmişti. Şimdi Nguyen’in attığı tweetlere bir göz atalım.

Dong Nguyen Tweetler

Bu tweetlerin anlamı ise daha sonra anlaşılmıştı. Nintendo Flappy Bird’ün Vietnamlı yapımcısı Dong Nguyen’e  bir ihtar mektubu göndermiş ve oyunun kendi oyunları Super Mario’ya benzerliğini hatırlatmış ve bu oyunu ortadan kaldırmazsa ileride bazı yasal yaptırımlara maruz kalacağını belirtmiş. Bundan çekinen Nguyen’de tüm platformlardan oyunu kaldırma kararı almış yada aldırılmıştı. Ayrıca Nguyen’in Vietnam vergi daireleri ile de yüksek kazancından dolayı başının belada olduğundan dolayı bu kararı aldığı belirtiliyordu.

Tüm bu girişimlerden sonra kaldırılan Flappy Bird yerine ismi Flappy ile başlayan onlarca oyun, yazılım ve uygulama mobil marketlerde yerini almaya başlamıştı. Google ve Apple’da ileride isim hakkı sorunları yaşamamak yada Nintendo ile bir sorun yaşamamak adına ismin popülaritesinden yararlanmak isteyen uyanıkların önünü keserek bu ismi marketlerinde kullanılmasını yasakladı. Bunun üzerine Flappy Dragon oyunu da Derpy Dragon olarak isim değiştirildi.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir