Apple ve Microsoft Evleniyor mu?

Andronova

Günümüzde şirketler kişiler tarafından değil büyük yönetim kurulları tarafından yönetiliyor. Babasının garajında kurduğu şirketi Apple Yönetim Kurulu tarafından kovulan bir şirket sahibi olduğunu hatırladığımızda ne demek istediğimi çok iyi anlayabilirsiniz. Şirketler halka açıldıkça daha fazla para kazansalar da, şirket ortakları sürekli büyüyerek daha fazlasını beklemeye başlıyorlar.

Buna çok benzeyen biri durumda HTC cephesinde yaşanıyor. HTC Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang ile şirket CEO’su Peter Chou arasında soğuk rüzgarlar estiğini sağır sultan bile duydu. Yakında Apple’da zamanında yaşanan depremin bir benzerini HTC’de de görebiliriz.

Şirketler büyümek yerine küçülmeyi tercih ederek kar paylarını belli bir oranda tutmayı ve daha sonra başka firmalara kendilerini satmalarına özellikle mobil sektörde çok fazla şahit olabiliyoruz. Şirket evlilikleri ise Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede görülen bir ticari antlaşma biçimi. Şirketlerin birbirleriyle rekabet içine girmelerinden ziyade evlilikler özellikle firmalara daha fazla para kazandırıyor. Apple ile Smasung’u birbirine düşman olarak görsekte; sanki birlikte hareket ediyor gibi görünmüyorlar mı? Tüm bunların ışığında Para ve Basın Analisti Keit Fitz Gerald Microsoft ve Apple’ın 5 yıl içinde birleşeceklerini söyledi.

Keith Fitz

Bu haberin tabii ki bir öngörü belki yalan olma ihtimali var fakat Amerikalı Analistlerin bu günlerde her söylediği enteresan bir şekilde doğru çıkıyor. Microsoft, Nokia’yı satına alarak Windows Phone işletim sistemine %90’dan daha büyük bir yüzdeyle hakim. Apple ise iOS cihazların %100’ne hakim; peki ya Google? Hem Microsoft hemde Apple kendi markalarını kendi işletim sistemi ile taçlandırırken, Motorola’yı satın alan Google’ın ileriki zamanlarda kendi işletim sistemini kendi markasında kullanmayacağının garantisini kim verebilir ki? Üreticiler tabii ki bunun önlemini almaya çalışıyor. Özellikle Samsung ve İntel birlikteliğinden doğan Tizen işletim sistemi Samsung tarafından el altından milyarlarca dolar para harcanarak geliştiriliyor.

Kendisini rahmet ve özlemle andığımız Steve Jobs’ın “hırsızlık” ile suçladığı Microsoft (Jobs filminde bu olay mükemmel bir şekilde anlatılmıştır) ile Apple’ın ortaklığı nasıl olabilir bunu kafamda canlandıramasamda DNA’sı uymayan bu iki teknoloji devinin evliliğinden bakalım nasıl bir sonuç çıkacak hep birlikte göreceğiz?

Kayank: phonearena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir