Apple ve Samsung 2013 3.Çeyrekte Kar Rekoru Kırdı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple ve Samsung sürekli kavga halinde olan iki rakip firma. Burada kavga kelimesini mecaz anlamında kullanıyorum; çünkü bu iki teknoloji devinin aralarında müthiş bir ticarette söz konusu.

Andronova

Samsung, Apple için 64 bitlik A7 işlemcilerini üretirken; Apple’da nerede boş mahkeme bulsa Samsung’a “karlılığımızı düşürdü”, “patentimizi ihlal etti” gibi davalar açıyor. Özellikle Amerika’da açılan davaları her nedense Apple kazanıyor! (Amerika mahkemelerinde yazdığı gibi; In God We Trust); Avrupa’da ise yine Apple’ın bir üstünlüğü olsa da Avrupa arenasında mahkeme sonuçları için berabere diyebiliriz.

Mahkemeler ve satış rekabeti ile gündem meşgul edilirken Amerika’lı bir analiz firması 2013 3. çeyrek mobil sektör kar oranlarını açıkladı. Apple bu dönemde %56’lık kar oranı yakalarken, Samsung ise %53 kar oranına sahip. Diğer bütün üreticilerin zara yaptığı bir ortamda 2 firma akıllı telefon pazarında tekelleşmeye doğru hızla ilerliyor.

2013 Q3 Mali Sonuçlar

Bu sonucun Samsung tarafındaki en önemli sebebi tabii ki bütün komponentleri tek başına üretebilmesi. Ayrıca Samsung global pazarda müthiş bir hakimiyete sahip. 80 dolarlık telefonu da var 800 dolarlık telefonu da. Bu sebepten dolayı da Samsung sürekli gelirlerini arttırıyor. Ayrıca yaptığı telefonların Android eko sistemine yön verdiğini de unutmayalım. Apple tarafında ise bir iPhone’nun ortalama 650 dolar gibi rekor bir fiyat ortalamasına ulaşması şirketleri bu denli zengin yapan bir neden olarak göze çarpıyor. En çok kaybedense Snapdragon 600 stoklarını halen bitiremeyen HTC, Sony ise ne kar ne zarar etmiş olarak görünüyor. Sony için bu sonuç bile bence oldukça iyimser bir tablo sunuyor. Nokia içinse durum şimdilik pek parlak görünmese de yeni yatırımlarla Windows Phone’un iyi yerlere geleceğine ben hem inanıyorum hem de umut ediyorum.

Kayank: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.