Apple ve Samsung, Akıllı Telefon Platformundaki Faaliyet Kârın Tümüne Sahip

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Yılın ilk çeyreği geride kalırken üreticiler nisan ayı içerisinde mali tablolarını kamuoyu ile paylaşarak kar-zarar dengesini gözler önüne serdi. Mobil dünyasında ilk çeyrek üreticiler açısında pek hareketli geçmez fakat sektörün iki iddialı ismi Samsung ve Apple yine de kayda değer satışlar gerçekleştirmeyi başardı. Samsung yılın ilk çeyreğinde 70.6 milyon akıllı telefon, genel anlamda ise 115 milyon telefon satışı gerçekleştirmişti. En yakın rakibi Apple ise aynı dönemde 37.4 milyon iPhone satmayı başarmıştı. İkili satış performansı açısında pazarın yarısına hakim olsa da, ilk çeyrek neticesinde elde edilen faaliyet kârın tamamına bu ikili sahip.

Canaccord Genuity analiz şirketinin yaptığı araştırmaya göre Apple 8 milyar dolar net kâr ile pazarın %53’lük dilimini elinde bulundururken, Samsun ise ilk çeyrek sonucunda net 6 milyar dolar kâr elde etmeyi başarmıştı. Samsung söz konusu kâr oranı ile geri kalan %47’lik dilime sahip oldu. Basitçe bir değerlendirmede bulunmak gerekirse Samsung ve Apple mobil dünyasını domine etmeye devam ediyor.

Google’ın uzun süredir Ar-Ge çalışmaları yürüttüğü Motorola geçtiğimiz çeyrekte de beklentileri karşılayamamış ve şirket -1 seviyesini gördü. BlackBerry, Sony, Nokia ve HTC ise sıfır seviyesinde değerler elde ederken; son yayınlanan IDC raporunda akıllı telefon platformunda Samsung ve Apple’ın gerisinde gelen LG ise %1 seviyesine yakın net kâr elde etmeyi başardı.

HTC, nisan ayı satışlarında One modelinin satışa sunulmasıyla gelir oranlarında ciddi bir yükseliş sağlarken, ikinci çeyrek raporunda net kâr oranını 1-2 puan ileri çekebilir. Sony’nin ise 5 milyon civarında Xperia Z satışına rağmen net kâr dengesini olumlu yönde sağlayamadığı görülüyor. Yılın ikinci çeyreğinde Galaxy S4 satışlarının dengelerde biraz oynama yapabileceği ön görülüyor.

kaynak: PhoneArena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir