Apple ve Samsung Pazar Payını Arttırmaya Devam Ediyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Akıllı telefon pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin özellikle ülkemizde uygulana taksit sınırlandırmasından sonra bizim açımızdan yavaşlayacağını hatta duracağını düşünmeye başladım.  Telefoncu arkadaşlarımla son günlerde yaptığım görüşmelerde  artık bizlerin “amiral gemisi” olarak nitelendirdiğimiz telefonları soranların azaldığını daha çok 1000 TL bandının altındaki telefonların ilgi gördüğünü söylüyorlar. İnsanlar bir telefona peşin olarak belki 800 – 1000 TL verebiliyorlar ama çok özel kişiler haricinde bir telefona 2200 – 2500 TL peşin para verebilecek insan sayısında büyük bir gerileme var.

teknik destek

Bu dönemde GSM Operatörleri ise imdada yetişiyor gibi görünse de operatörlerin 24 ay taahhüt süreleri özellikle mobil teknolojilere meraklı kişilerin eski modellere takılıp kalmasına da sebep oluyor. Kontrat bitmeden yeni telefon da alamayan kullanıcıların senet yoluyla telefon satın aldıklarına bu günlerde şahit olmaktayız. Sizinde çevrenizde buna benzer kampanyalar yapılıyor mu çok merak ediyorum. 2200 TL’ye satılan Galaxy Note 3 telefonunu simsarların 2800 TL’ye senetle sattıklarını duyuyorum.

Tüm bunları ülkemizde yaşarken Amerika’dan gelen satış rakamları yüreğimize açıkçası su serpti diyebiliriz. Amerika kıtasında Kanada ve Amerika’da Apple halen bir numarayken; Güney Amerika ülkelerinde Windows Phone işletim sistemi bir hayli popüler. Daha ucuz telefon almak isteyenlerin de özellikle Nokia Asha serisi telefonlara geliri düşük ülkelerin 1 numaralı tercihleri oluyor. Zaten bu yüzden Nokia Asha serisi telefon modellerini 10’un üzerine çıkarttı. Her çeşitten ucuz telefon üretimi ile geliri düşük ülkeler yada “kredi kartıyla telefon alamayan ülkeler” satış odağını oluşturuyorlar!

Amerika’da ise satış rakamları comScore’un yaptığı araştırmaya göre şu şekilde sıralanmakta. 1. sırada tabii ki yerli malı kullanmalı Apple var. Apple burada ezici bir üstünlük ile başı çekiyor ve geçtiğimiz döneme göre de satış rakamlarını %  1 oranında arttırıyor. Apple’ı ezeli rakibi Samsung takip ediyor. Samsung’ta son dönemde yeni bir telefon piyasaya sunmadığı halde yapılan kampanyalar ile satışını % 1,3 oranında arttırmış. LG tarafında ufak bir kımıldama olsa da yeterli miktarda bir büyüme değil. HTC ve Motorola tarafında ise gerileme söz konusu. Zaten Motorola’nın Çin şirketine deri ile artık Amerikalılar tarafından pek tercih edileceğini zannetmiyorum. Windows Phone tarafında ise % 3,2 lik bir pazar hakimiyeti söz konusu. comScoore’un analiz tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

devicemarketshare

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın