Apple Yeni Pazarlarda Başarıdan Başarıya Koşuyor!

Apple özellikle Avrupa, Amerika ve Japonya’da satış rakamları açısından tabiri caizse doyma noktasına ulaştı. Bundan dolayı geçtiğimiz günlerde Güney Amerikanın en büyük ülkelerinden biri olan Brezilya’da açılan Apple Store’dan çok fazla şey beklenmekte. Güney Amerika ülkelerinde özellikle düşük fiyatlı Windows Phone ve Asha serileri satış rekorları kırarken Apple’ın beklentilerinin ne kadarı karşılanacak bunu bekleyip göreceğiz. Ülkemizde de açılması yılan hikayesine dönen Apple Store’un Nisan ayında açılış yapması bir iptal olmasa kesinleşmiş görülüyor.

Andronova

Apple CEO’su Tim Cook’ta satışları arttırabilmek amacıyla 3.Dünya ülkeleri diye adlandırdıkları ülkelere giderek görüşmeler yapıyor hatta buralarda Apple Store açmaya karar verirken Rusya ve Çin’den gelen satış rakamları firmanın yüzünü güldürmüş gibi görünüyor. Rusya’da ki kanunlar çerçevesinde yurtdışından telefon getirmek serbest olduğu için kayıtlı telefon rakamları oldukça düşük seyrediyor. 2013 yılında 1,57 milyon iPhone’nun satıldığı Rusya’da bu rakamlar komik gibi görünse de geçtiğimiz yıla göre GSM Operatörleri tam %100’lük bir artış göstermiş oluyorlar. Rusya’da iPhone 5S’in 300 dolara yakın bir fiyat farkıyla satıldığının da altını çizelim.

Steve Jobs Medvedev

Çin’de ise Apple dünyanın en büyük GSM Operatörü China Mobile ile yaptığı ortaklıktan kar etmiş gibi görünmekte; Çin’de %6’lık bir satış rakamına sahip olan iPhone bu anlaşmayla birlikte satış rakamlarını neredeyse 2 haneli rakamlara getirmiş bulunmakta. Çin’de %19 ile Samsung başı çekerken, Lenovo, Coolpad ve Huawei Samsung’u takip ediyorlar. Xiaomi’nin de Çin’de %6 gibi bir satış rakamına sahip olduğu düşünüldüğünde 2014 yılında Apple Çin’de en çok satış yapan 5. telefon markası olabilir.

Apple Inc. CEO Tim Cook and China Mobile's Chairman Xi Guohua pose with a customer at an event celebrating the launch of Apple's iPhone on China Mobile's network in Beijing

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.