Apple Yeni Yatırımları ile Kafa Karıştırıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Amerikan Hükumeti son zamanlarda büyük şirketlerin Çin ve benzeri ülkelerde ürünlerini üretmeleri hakkında yasal yaptırımlar olmasa da tabiri caizse  aba altından sopa gösterme yaparak firmalara gözdağı verdi.

teknik destek

Amerika Başkanı Barack Obama geçtiğimiz günlerde burada tasarlanan burada yapılmalı diyerek “Designed by Apple in California, Made in China” sloganına da atıfta bulunmuştu. Bunun üzerine Apple’da yeni nesil Mac Pro’ları Amerika’da kurduğu tesisinde üretme kararı almıştı. Apple’ın şu ana kadar yaptığı en başarılı ürün  (kişisel yorumum) Mac Pro’ların Amerika’da nasıl üretildiğini ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

IbWOQWw1wkM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Apple bu hızla Amerika’da yeni bir üretim tesisi açmaya karar verdi. Cep telefonları ve tabletler için safir cam üretimi yapacak olan yeni tesisin kurulması için çalışmalara başlandı. Arizona’da kurulması planlanan tesisin yapımında 1300 kişi istihdam edilecek. Tesis bittikten sonra da aşamalı olarak 700 kişi işe alınacak. Gelen haberlere göre Apple, GT Advanced  isimli firmaya ön ödeme yaparak tesisin 2014 yılı içerisinde bitirilmesini istedi bile.

Kamera camını ve iPhone 5S’te ki TouchID sensörünün üst yüzeyini koruyan safir camların yapımı ile ilgili düşünülen bu tesis benim anladığım kadarıyla hükumete “işte yatırımımızı yapıyoruz” demekten başka bir şey değil. Yeni nesil iPhone ve iPad’lerin de tamamen safir cam olabileceği ile ilgili bir raporu elinde bulunduran macrumors, Apple’ın özellikle akıllı saatlerin üst yüzeylerinin korunması ile ilgili de oldukça mesai harcadığını belirtiyor. Safir ve alüminyum oksit kristal formda yeni yapılacak camların Gorilla Glas 3’ten bile daha dayanıklı olacağından da bahsediliyor.

Bu tesis Apple tarafından Ar-Ge laboratuvarı olarak bile kullanılabilir. bu bağlamda 1 milyon kişinin Foxconn’da iPhone 5S, iPhone 5C ve yeni nesil iPad’leri ürettiğini düşündüğümüzde sadece 700 kişilik bir istihdamı anlamak pek mantıklı görünmüyor. Apple ne zaman Amerika’ya bir işlemci fabrikası açar işte o zaman kendi ülkesine yatırım yapıyor diyebiliriz. Yoksa bu küçücük tesisler borsacılar için yapılmış birer manipülasyondan başka bir şey değil.

Kaynak: macrumors

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın