Apple’dan, Tedarikçilerine 10,5 Milyar Dolar Yatırım!

Apple ürünlerinden özellikle ilk nesil iPhone ve iPad ile fenomen ürünler haline geldiler. Tüm dünyada 700 milyondan fazla IOS cihazın satıldığı bir eko sistemi tek bir model ile oluşturmak gerçekten büyük bir başarı. Apple tutkunları ürünleri ilk önce sahip olabilmek için eskiden 1 gece evvel Apple Store’ların önünde yatarken son dönemde 3 gün evvelden Apple Store önüne çadır kuran Apple Fanları ile dolup taşıyor. Beklentiler attıkça satışlarda bir o kadar artıyor. Özellikle iPhone 5S, iPad Air ve iPad Mini 2‘nin resmi satışı yapılsa da bazı modellerin bulunamamasından dolayı  karaborsacılara gün doğuyor.

Andronova

Apple müşterilerinin bu durumdan oldukça rahatsız oldukları ve sürekli müşteri şikayetinde bulundukları ise Apple tarafından birinci ağızdan söylenen bir gerçek. Apple Endüstriyel Tasarım Bölümünün yeni başkanı Jonathan Ive’nin seçilmesiyle firma tarihinde görülmemiş işler olmaya başlıyor.

Apple tedarik sorunu yaşadığı tedarikçilerinin daha hızlı üretim yapabilmeleri için kesenin ağzını açıyor. İlk etapta 10,5 milyar dolarlık bir yatırımı serbest bırakacak Apple daha fazla yatırımın gelebileceğini de söylüyor. Bu yatırım ile, üretimde görev yapan robot kolların arttırılması, ürünlerin fırçalanmasını sağlayan sistemlerin arttırılması, kamera lenslerinin doğruluğunu kontrol eden laboratuvarlara, bazı ürünlerin elle kontrolünün yapıldığı son kalite kontrol sürecinin robotlar tarafından tüm cihazları test edecek bir yapıya kavuşturulabilmesi için harcanacak. Bu yatırım ile Apple resmen “yok satan” bu sistemden herkesin uygun fiyata alabileceği ürünler yapmaya başlayabilir; ne dersiniz?

Kaynak: Bloomberg

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.