Apple’dan Yeni iPad Air Reklamı

Apple dokunmatik ekranı icat eden ve bunu ürünlerinde ilk kullanan firma değil ama dokunmatik teknolojisiyle kapasitif teknolojisini bir telefonda kullanan ilk şirket. Belkide bu yüzden bu konuda tüm şirketlerin patent ihlali yaptığını düşünüyor. Bu tartışmada bir taraf olmasam da bazı yönlerden Apple’a hak vermemek elde değil. 2007 yılında ilk iPhone tanıtımında sektörün nereye gideceğini o gün gören kişilerden biriydim. Apple yepyeni bir ürün tanıtarak yepyeni ürünlerin geleceğinin sinyalini vermişti aslında. Dokunmatik ekranların PC’lerde kullanılmasını ise “komik” olarak nitelendiren Apple bu konuda da Flash, HTML5 ve Pil konularında haklı olduğu kadar haklı görünüyor.

Andronova

ilk nesil Samasung işlmecili iPhone’dan sonra Apple kendi işlemcilerini tasarlamak adına sektörden çok fazla yarıiletken mühendisini bünyesine kattı ve AX serisi işlemcileri geliştirmeye başladı. AppleAX işlemcisini Power VR serisi GPU ile güçlendirerek  kendi yonga setinin oluşmasını da sağlamış oldu. Özellikle tabletlerde kullandığı mobil yonga setleri her dönemde en güçlü grafik çözümünü sunmuştu. Tabletlerde pek önemsenmeyen kamera teknolojileri ise son dönemde daha bir anlam ifade etmeye başladı. Üreticiler amiral gemisi telefonlarındaki kadar güçlü kamera donanımları koymasalar da orta-üst segment kamera deneyimini artık tabletlerde de görüyor olduk. Bir spor karşılaşmasında yada konserde kocaman tabletler ile video çekimi yapan insanlar görmeye alışmadık mı?

fft16_mf3340078

Apple’ın Ekim ayının sonunda tanıtımını yaptığı iPad Air hem saat hızı arttırılmış 64 bit işlemcisi ile hemde tasarımı ile adından sıkça söz ettirdi. İlk çıktığı günlerde özellikle 128 GB modelinde stok sorunları yaşansada Apple tüm dünyada tabletin bulunabilirliğini 2 haftadan yukarıya hiç çıkartmadı. Satışların düşmesinden midir bilinmez ama Apple NHL playoff maçları arasında yeni iPad Air reklamını bizlerle paylaştı. NHL Playoff maçları Amerika’da en çok izlenen televizyon aktivitesi olduğunu da hatırlatalım.

Reklamda iPad Air’ın hangi alanlarda kullanıldığı ve gerçekte amacının ne olduğu anlatılmaya çalışılmış. Çoğumuzun çocuklarının eğlence aracı olarak gördüğü tabletlerle program yazıldığını, spor karşılaşmalarında taktiksel amaçlı kullanıldığını ve hatta su altında bile kullanıldığını görünce şaşıracağına eminim. Gelin bu reklam filmini birlikte izleyelim.

jiyIcz7wUH0″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın