Apple’ın Araç İçi iOS İşletim Sistemi Kullanılmaya Başlandı!

blank

Apple‘ın WWDC 2013’te iOS 7 ile birlikte tanıttığı “iOS in the Car” artık araçlarda kullanılmaya başlanıyor. Bu işletim sistemine sahip araçlarda hem araçların kendi dinamiklerinin kontrolü hemde iPhone ile optimizasyonun sağlanması amaçlanıyor. iOS işletim sisteminin araçlara girmesiyle Apple bu yünde de bir ilki gerçekleştimiş oluyor. Akıllı telefonların ve bunların kullandığı işletim sistemlerinin araçlşara entegrasyonu konusunda bu kadar geç kalınmasının ise tamamen güvenlik önlemlerinin sağlanması ve sürücünün dikkatinin dağıtılmamasını sağlayacak bir yapıya kavuşması beklendi.

Volvo’nun 2015 yılında çıkartacağı yeni modellerinde (bir kaç ay kaldı) iOS in the Car işletim sistemini araçlarında görebileceğiz. Mercedes, Ford, Honda gibi firmalarda yeni modellerinde bu optimizasyonu kullanıcıları ile buluşturacaklar. Volvo’nun hazırladığı video da siyah zemin üzerine hazırlanan arayüzün sürücünün gözlerini almaması sağlanarak önemli bir ayrıntıya dikkat edilmiş. Hem araç içi klima gibi özelliklerin hemde telefondaki şarkılarımızın çalınabilmesine olanak sağlayan bu sistem ile yolculuk artık daha keyifli hale gelecektir. Şimdi Volvo’nun hazırladığı “iOS in the Car” videosuna bir göz atalım.

kqgrGho4aYM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Videonun oldukça açıklayıcı olduğunu düşünüyorum. Bazı kullanıcıların arabaya 7 inç navigasyon takarak ta buna benzer bir kullanıcı deneyimi yaşanabileceğini belirteceklerine eminim ama burada bahsedilen optimizasyonun kıyaslamasını da yine siz değerli okuyucularımıza bırakıyorum. Araç içi bu tarz bir işletim sistemine ihtiyaç duyar mısınız?

iOS Car

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!