Apple’ın Çoklu-Dokunmatik (Multi-Touch) Patenti Geçersiz Kılındı!

Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’nin (USPTO) aldığı ön karara göre, aynı zamanda “Steve Jobs Patenti” olarak da bilinen 7,479,949 numaralı ünlü çoklu-dokunmatik patenti geçersiz kılındı.

Andronova

Bu Ofis kararı 3 Aralık’ta verildi ve eğer mahkemelerde bu karar iptal edilmezse, Samsung ve Motorola’nın savaşmak zorunda kaldıkları patentlerin en önemlilerinden biri kaybolmuş olacak. 20 adet hak maddesininin tümü bu yeni USPTO eylemiyle geçersiz sayılan patenti, Apple ile aralarında geçen çeşitli davalarda, mahkemelerce Samsung ve Motorola’nın ihlal ettiği kararı verilmişti.

Örneğin; Apple ve Samsung arasında gerçekleştirilen en son ITC (Uluslararası Ticaret Komisyonu) davasında, Samsung bu patent ve başka üç patenti daha ihlal etmekten suçlu bulunmuştu. Motorola ise bu senenin başlarında Yargıç Posner tarafından aynı patentten suçlu bulunmuş, fakat daha sonra dava düşmüştü.

Apple USPTO’nun bu kararına karşı çıkma hakkına sahip ve bu kararı geçersiz kılmak için ellerinden geleni yapacakları ortada. Sonuçta bu patent ellerindeki en büyük kozlardan biri. Patentin geleceğiyle ilgili son ve kesin bir karara ilerleyen haftalarda varılacaktır; fakat şimdilik Ofis tarafından alınan kararı Samsung ve Motorola gibi şirketlerin, Apple’a karşı içerisinde oldukları davalarda uygulayacakları savunmalarında kullanacaklarına eminiz.

Kaynak: FOSS Patents

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın