Apple’ın Başarılı Olmayan Ürünleri

Apple Inc. yada eski adıyla Apple Computer Inc. merkezi Cupertino California’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ile kişisel bilgisayar tasarlayan ve bunları geliştiren Amerikan çok uluslu bir şirkettir olarak geçer literatürde.

Andronova

Bizim bildiğimiz Apple ise telefon, mp3 player ve tablet üreten bir firmadır. Mac OS yazılımlarının bile Apple tarafından yapıldığı çok fazla bilinmez. Apple bir garajda kurulan ve şu anda dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan ve “1 Tirilyon Dolar” lık piyasa değeri olması muhtemel ilk şirkettir. Ürünlerini sevseniz de sevmeseniz de bunlar geçektir.

Apple yaptığı her üründe tasarımı ön planda tutarak işe başlamıştır. Apple tarihinin bence şu ana kadar yaptığı en başarılı cihazı ise yeni nesil Mac Pro’dur. Bilgisayarın yapım prosesini mutlaka aşağıdaki videodan izleyin derim. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Mac Pro

IbWOQWw1wkM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Peki Apple hiç mi kötü bir ürün yapmadı? Tabii ki yaptı bunlardan bazılarını da sizlerle paylaşalım.

iPod Hi-Fi
2001 yılında iPod ilk çıktığında Sony Walkman kaset çalarlar tarihe gömülmüştü. Bu tarihten sonra her yıl değişen ve gelişen mp3 playerlar arasında en büyük gelişim iPod ve sonrasında iPod Touch olmuştur. Apple 2006 yılında üretiği iPod  Hi-Fi ile “music box”  formatını ilk oluşturan firmalardan biri oldu. Ürün o dönem için oldukça başarılıydı ama 350 $’lık fiyatıyla iPod’ların 2 katı pahalıya satılmasından dolayı bir türlü başarıyı yakalayamadı ve satışa başlamasından sadece 1,5 yıl sonra üretimden kaldırıldı

iPod Hi-Fi

Power Mac G4 Cube
Apple’ın bu gün tasarımından çok fazla bahsedilen canavarı Mac Pro 2014’ün belkide babası diyebileceğimiz bu ürün 2000 yılında üretilmesine rağmen hala tasarım anlamında oldukça yenilikçi diyebiliriz. Hani bir Ferrari görürüz ve baka kalırız ama o araba 2001 yılında üretilmiş olur ya, işte bu PC de aynen böyle bir his yaratıyor bende. Ne kadar eskirse eskisin hala yeni gibi duran bir tasarıma sahip. Ürün o dönemde oldukça beğenilmiş ve iyi de satış rakamlarına ulaşmış ama G4 Cube’ün çok fazla ısınması ile sistem stabilizasyon sorunlarından dolayı Apple oldukça büyük bir miktarda iade kabul etmek zorunda kalmıştı. Apple G4 Cube’ü  çıkışından 1 yıl sonra üretimden kaldırma kararı aldı.

G4 Cube

Apple Mighty Mouse
Apple PC kullananlar mouse’larına alışmakta oldukça zorlanabilirler lakin onlarda sağda ve solda iki adet tuş yoktur. 2013 model bir iMac ile gelen mouse ise dokunmatik yüzeyi, air özelliği ile öyle büyük bir kullanıcı deneyimi sunuyor ki bunu asla böyle bir ürün kullanmayan ve notebook mouselarına sahip birine anlatmak oldukça zor olacaktır. Mighty Mouse şimdiki mouse’ların fikir babası ve ilk prototipi diyebiliriz. 2005 yılında tanıtılan bu mouse içinde barındırdığı scroll topun kullanışsız olması ile eleştirilmiş ve 2009 yılında da üretimi durdurulmuştu.

Apple Mighty Mouse

Apple QuickTake 200
Apple bir zamanlar moda olan ama artık akıllı telefonların fotoğraf kabiliyetlerinin çok ilerde olmasından dolayı pek kullanılmayan kompakt fotoğraf işine de girmişti. QuickTake 100, QuickTake 150 ve en son olarakta QuickTake 200 modeli piyasaya sürülmüştü. 1997 yılında 600$ fiyat etiketi ile çıkartılan bu model dijital fotoğrafçılık daha hayalken ortaya çıkmış yenilikçi bir üründü ama düşük çözünürlüğünden dolayı rakiplerin daha iyilerini yapmasıyla geride kaldı ve 1997 yılı içinde üretimi durduruldu.

Apple QuickTake 200

iPod U2 Special Edition
Listede yine bir iPod ürünü var ama bu sefer tasarımı ve kullanıcı deneyimi ile ön plana çıkan iPod’un kendisi beğenilmeyen Apple ürünleri arasında yer buldu. Dünyanın en çok satan mp3 Player’ı olan iPod, U2 grubu için özel olarak hazırlanmış bir seri yapmıştı. Tabii buna rahmetle andığımız Steve Jobs’ın U2 hayranlığı da sebep olmuştur diyebiliriz. U2 grubu için yapılan bu üründe grubun solisti Bono ve diğer grup üyelerinin imzaları iPod’un arkasında yer alıyordu. Ön tarafında ise siyah ve kırmızı bir arada kullanılmıştı ama iPod severler bu tasarımdan hiç memnun kalmamışlardı. Büyük satış rakamları beklenirken bir çok iPod U2 Special Edition geri alınmak durumunda kalmıştı.

iPod U2

Apple, ürünleri ile hem tasarım hemde yazılımı ile sektöre yön veren bir firma. Bir markanın esiri değilseniz ve Apple’dan da nefret etmiyorsanız; benim gibi ne zaman bir Apple ürünü kullansanız ona hayran olursunuz. Telefonlarını bilmem ama Apple Pc’ler bende hep “bundan evde mutlaka olmalı” dediğim ürünlerden olmuştur.

Peki sizce Apple’ın hangi ürünü en başarısız seçilirdi.

Kaynak: knowyourmobile

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.