Apple’ın Güneş Çiftlikleri

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Doğaya karşı saygı duymak bizlerin pekte önemsemediği bir fikir. Piknik yerlerinin akşam üstü ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Şirketlerimizin çevreyi koruma adına her hangi bir yatırım yapmaması ve yapılacak yatırımların ödüllendirilmemesi (vergi indirimi gibi) patronların bu tarz yatırımlardan uzak durmasını sağlıyor.

Andronova

Oysaki ülkemizde temiz enerji için yatırımda bulunan ve doğanın korunması için işletmelerine filtreleme yada çöktürme sistemleri kuran firmaların bunlar karşısında maddi bir gelir elde etmeleri durumunda eminim bir çok kişi ve patron bu durumdan yaralanmak adına çevreye katkı sağlayacaktır.

Apple “Yenilenebilir Enerji” ile hem doğaya zarar vermeden hemde kullandığı elektriğe para vermeden şirketini yönetme peşinde. % 60 ve %70 gibi yenilenebilir enerji kullanabilen Apple California’da yaptırdığı ve uzay üssüne benzeyen yeni merkez binasında %100 yenilenebilir enerji kurmayı amaçlıyor.Bunun için de çalışmaları hızlandıran Apple, 100 dönüm araziye Güneş Panelleri kurarak ve bunlardan gelen elektriği özel stoklama alanlarında stoklayarak yeni binasında sadece yenilenebilir enerji kullanmayı planlıyor.

 

Yeni merkez binada toplam 40 MW’luk enerji harcanacağı düşünülerek yapılan bu güneş panelleri tarlarının üreteceği elektrik ise 50 MW’luk bir enerji. Yani rahat rahat enerjinin yeteceği hesaplanıyor. Yıl boyunca bol bol güneş alan California’nın da Apple’ın enerji depolamasına yardım edeceğini varsaydığımızda sadece saygı duymaktan başka söylenebilecek bir söz olmadığını düşünüyorum. Umarım ülkemizde ki şirketler de bu kadar duyarlı işler yaparlar.

Not: Bu arada LG ve Samsung gibi teknoloji devlerinin de bu tarz yatırımları olduğunu hemen hatırlatalım. Fabrikalarında olmasa da büyük ofislerinde rüzgar güllerinden yararlandığı söylenen firmaların Apple’dan daha iyisini yapmasını tüm çevreciler adına bekliyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.