Apple’ın Lightning Kabloları ile Başı Dertte!

Apple farklı olmayı seven bir firma olmuştur her zaman. Bu farklılığını ilk nesil iPhone telefonlarda kullandığı şarj aparatında bile ortaya koymuştur. iPhone 5 ile birlikte Apple tersi yüzü olmayan ve içinde kendine has bir çipi olan özel kablolara geçiş yapmıştı. Bu kabloların ismine ise Lightning denmişti.

Kabloların taklit edilememesi ise Apple kullanıcılarının zor durumda kalmalarına sebebiyet vermişti. 50 cm uzunluğunda Lightning kablosu ülkemizde 49 TL’ye satılırken, 2 metrelik Lightning kablo 75 TL’den satışa sunuluyor. Kullanıcılar telefon haricinde ekstradan birde kablo ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. 3 TL’ye aldığım şarj aleti ile Android dünyasındaki hemen hemen tüm telefonları PC’den şarj edebilirken Apple telefon kullananların bu anlamda zorda bırakılmaları ise satış stratejisi açısından bir nebze tuhaf duruyor.

Bu kabloların taklit edilemez dendiğini biliyoruz ama geçtiğimiz günlerde hazırladığım “çakma” iPhone 5C yazımda gösterdiğim ve 10 TL’ye satılan Lightning kabloları sizlere göstermiştim.

Sahte-Lightning-Kablolar
Apple’ın Lightning Kabloları ile Başı Dertte!

Apple’ın şarj aleti ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Üretilen kabloların 1 ay içinde korozyona uğradığı ve kullanılamaz duruma gelebildiği rapor edilmesi üzerine internette korozyona uğramış Lightning kabloların fotoğrafları da dolaşmaya başladı. İşte o fotoğraflar

lightning-cable-corrosion-ogrady-cnet
Apple’ın Lightning Kabloları sorunu

Bu tarz yıpranmaların sebebi için 2 farklı neden belirtilmekte.

  1. Pozitif elektrotların su ile teması halinde elektrotların paslanması ve korozyona uğramaları
  2. Düşük voltajda elektrik arklarının meydana gelebileceği.

Bu 2 farklı sebebi araştıran brockap3 adlı kullanıcının kaba mikroskop altında çektiği fotoğraf her şeyi gözler önüne seriyor.

Sizin telefonunuz da böyle sorunlar yaşanıyor mu? Yaşanıyorsa lütfen yazının altında yorumlarda belirtiniz. Sizce Apple iPhone 6’da Micro USB mi yoksa Lightning kablolara devam mı etmeli?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir