Apple’ın Sesli Asistan Sistemi Siri Çalıntı mı?

Andronova

Apple‘ın ülkemizde henüz kullanılmayan ve 2253 yılına kadarda kullanılması beklenmeyen sesli asistanı Siri ile iOS 5 ve iPhone 4S telefonuyla birlikte tanışmıştık. Apple videolarını sizde biliyorsunuz biraz! al benisi olan yapımlar. Gerçektende bir telefonun bunları yapabilecek olması bizi bizden aldığı bir tanıtımdı.

Siri’den o dönemde çok bahsedilmişti fakat zaman içinde Apple’ın Siri’ye olan merakı ve ilgisi konuşma dillerinin haricinde birde konuşma lehçesi olduğundan dolayı itibarını kaybetti. Hatta iOS 7 tanıtımında Siri’den tek bir kelime bile bahsedilmedi. İngilizlerin bile Siri ile anlaşamam videolarını izledikten sonra Apple’ın ilgisinmin neden kaybolduğunu anlayabilmiştim.

Siri ile ilgili Amerikan Patent Enstitüsüne bir ihlal başvurusu yapıldı. Sesli Domain Teknolojileri ile ilgili Bruce Barker, Siri’nin kendi yarattığı teknolojinin birebir aynısı olduğunu ve bu patentin 2001 yılında alındığını belgeleriyle ortaya koymuştur. Siri Apple’ın kendi geliştirdiği bir teknoloji değil. Touch ID gibi dışarıdan bir şirket tarafından geliştirilen bir teknoloji. Gerçekten böyle bir patent ihlali var mı bunu Önümüzdeki aylarda göreceğiz ama yapılan habere göre Apple bu konuda geçtiğimiz Ocak ayında uyarı almış olarak görünüyor. Patent ihali yapıldığı söylenen o belgeyi de yayınlıyoruz!

siri patent ihlali

Dünyanın en zengin teknoloji firması Apple beğendiği bu tarz teknolojileri firmalardan satın alıp kullanmak yerine başka firmaların da bu teknolojileri kullanmaması için şirketleri satın alma yöntemine gidiyor. Satın alım yapılmadan evvel Apple mutlaka şirketlerin elinde bulundurduğu bu patentleri inceliyordur ama yapılan habere ve edilen itiraza göre Bruce Barker sanki haklı gibi görünüyor. Bakalım davanın sonucu ne olacak?

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir