Apple’ın Yeni USB Bağlantı Noktası Type-C Temmuz Ayında Geliyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

USB 2.0, dan sonra 3.0 duyuruldu ve Galaxy Note 3 ile birlikte cep telefonlarında da bu standart kullanılmaya başlandı. Uzunca bir süredir de USB 3.1 standardından bahsedilmekte ama şu anda ortaya çıkan gerçek bir bağlantı noktası görebilmiş değiliz.

teknik destek

Apple kendi standartlarını yapmayı ev kullanmayı seven bir firma. İlk nesil iPhone’dan beri kendi konnektörlerini kullanan Apple iPhone 5 ile birlikte bambaşka bir USB girişine sahip olmuştu. Lightning denen bu bağlantı noktasının en büyük özelliği hem daha hızlı veri transferi hemde şarj adaptörünün tersi yada düzü olmamasıydı. Yani USB bağlantı noktaları gibi illa bir yönden takmak zorunda değildiniz.

Yeni bir USB standardı olan Type-C başını Apple’ın çektiği firmalar tarafından da oldukça öne çıkartılan bir sistem. Bu bağlantı noktasınında tersi veya yüzü olmadığını hatırlatalım. Peki USB 3.0 ile Type-C arasında nasıl bir fark var derseniz dilimiz döndüğünce açıklamaya çalışayım.

USB-3.1-reversible-cable-Type-C-image-001

Type-C kablolar, Lightning kablolar gibi içinde çip bulunduran yapılar. Bu nedenle USB 3.0’a göre 6 ile 10 kat arası daha hızlı veri transferinin mümkün olduğu belirtiliyor. Kablonun en önemli artısı ise yeni nesil işlemcilerin desteklediği hızlı şarj olma özelliğine tam destek sağlamaları.

Apple’dan gelen haberlere göre Temmuz ayında yeni nesil MacBook Air ve MacBook modellerinde Type-C konnektörüne yer verilecek ve iPhone 6’da da bu bağlantı noktası kullanılacak.

USB-3.1-reversible-cable-Type-C-image-002

Kaynak: idownloadblog

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!