Aralık Ayı Güncel Android Kullanım Oranları Belli Oldu!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Google, Android işletim sistemine ait Aralık ayı güncel Android kullanım oranları raporunu paylaştı. Sonuç, yine hayal kırıklığı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Son olarak “Kasım Ayı Güncel Android Kullanım Oranları Belli Oldu” başlıklı haberimizde sizlerle paylaştığımız Android kullanım verilerinin ardından, şimdi Aralık ayına ait güncel kullanım verileri Google tarafından yayınlandı.

Google’ın Android 6.0 Marshmallow sürümünü Nexus cihazlar için yayınlamasının ardından, kısa süre içerisinde güncelleme haberlerini duyurmaya başlayan OEM üreticileri, Android kullanıcılarında “acaba değişiyor mu?” sorusu, daha doğrusu temennisini açığa çıkarmıştı. Ancak görünen o ki, henüz değişen pek bir şey yok.

Yayınlanan son kullanım verilerinde, bir önceki ay %0.3 kullanım oranına sahip olan Android 6.0 sürümü, Aralık ayı raporunda, sadece %0.5‘lik kullanım oranına ulaşmış durumda.

Aralık Android Kullanım Oranları

aralik android kullanim oranlari

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Halen en çok kullanılan Android sürümü olan Android 4.4 KitKat, geçtiğimiz aya göre %1.2 düşüşle %36.6 oranıyla liderliğini koruyor. Buna karşılık toplam %3.9’luk büyüme oranıyla, şuanda en hızlı yayılan Android sürümü olan Lollipop ise, Android 5.0 sürümünde %16.3 ve Android 5.1 sürümünde %13.2‘lik, toplamda ise %29.5‘lik kullanım oranına sahip.

Android işletim sisteminin, özellikle kullanıcılar açısından en önemli sorunu olan ve rakibi iOS işletim sistemine göre kullanıcıları en çok rahatsız eden şeyin yeni versiyonların güncelleme hızı problemi olduğu aşikar. Google, Nexus projesiyle bu soruna bir nebze çözüm sunmaya çalışıyor, ancak bakalım diğer Android OEM üreticileri bu konuda ne zaman kendilerini düzeltecekler.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak