Araştırmaya Göre; Bataryayı Asıl Mahveden Uygulamalar Güç Kontrol API’si Kullananlar!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Purdue Üniversitesi araştırmacılarının katlanamadığı tek şey varsa, o da verimsiz çalışan bir Android uygulaması. Önceki çalışmalarıyla bazı uygulamaların sadece reklam göstermek için bile inanılmaz miktarlarda enerji harcayabileceğini ortaya çıkartmışlardı (Örneğin; Angry Birds kullandığı toplam gücün tam %63’ünü sadece reklamlar için harcıyormuş.).

Şimdi de uzun süredir hakkında şüphelenilen başka bir durumu gün ışığına çıkarttılar: Google Play’de sunulan uygulamaların birçoğu aynı zamanda çok ciddi “enerji hatalarına” sahip. Bunlar özellikle Android’in güç yönetim ya da wakelock (uyku kilidi) API’lerini, telefonun uyku moduna gitmesini engellemek için kullanan uygulamalar.

Geliştiricilerin çoğu bu uyku kilitlerini düzgün bir şekilde kullanıyor; fakat bunların yaklaşık dörtte biri, birbirinden farklı API’ler arasında nasıl geçiş yapılacağı konusunda hatalar yapıyor ve bu da tamamen şarj edilmiş bir telefonun 5 saat kadar kısa bir sürede tamamen tükenmesine yol açabiliyor.

Elde edilen sonuçlara göre, test edilen 187 uyku kilidi kullanan uygulamadan 42 tanesi hatalar içeriyor. Akademisyenler şimdilik belli isimler açıklamış değil, fakat sonuç yazısını sunduklarında tüm problemli uygulamaları tek tek belirtmeleri bekleniyor. Sonuç yazısı aynı zamanda bu hataların otomatik tespiti için bir yöntem de önerecek. Bu yeni bir uygulama mı olacak acaba? Bekleyip göreceğiz.

Eğer telefonunuzun şarjı anlam veremediğiniz bir çabuklukta tükeniyorsa, şu an için önerimiz tercih ettiğiniz bir batarya kontrol uygulamasıyla telefonu uyanık tutan problemli uygulamayı bulmanız ve kaldırmanız.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir