ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararı aldı

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

ARM' den Huawei işbirliği durdurma kararı büyük olay oldu. ABD yaptırımları nedeniyle çip üreticisi ARM' nin Huawei markasıyla olan ilişkilerini durdurma kararını onayladı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çip üreticisi ARM, Huawei ile işbirliğini durdurduklarını duyurdu. Yine ABD nedeniyle bu şekilde bir karar aldıklarını belirttiler.

ARM, normalde PC alanında üretilen CPU’ ları kendisi üretmeyen şirket lisansı üzerinde işlem yapmakta olan bir şirket. Kendi mimarisiyle ve lisansıyla işlem yapan üretici tasarımında sınırlama getirdiğinden çok fazla özelliştirilemiyor.

ARM, Samsung ve Apple ile de işbirliği yapmakta. Huawei için ard arda gelen bu kararlar şirketi hayli bir zor duruma soktu. Google’ dan sonra bir iki şirketin daha bu şekilde karar alması arkasının gelebileceğini işaret ediyor. Huawei kendisinin üreteceği çok şey var. Ama bunlar zaman alacağı için markaya zarar verebileceğinden uzlaşmaya gidebilir.

Haberin kaynağı BBC’ ye göre, ARM’ nin en kısa sürede ticari kısıtlamaları uygulayacağı yönünde. Aktif olan sözleşmeler askıya alınıyor. Eğer karar uzun vadede alınırsa bu Huawei’ nin üstünden kalkamayacağı bir sorun haline dönüşebilir.

Bu kararla Huawei artık kendi işlemcisini üreteceği anlamına gelebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararı aldı


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 18:05

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir