ART Runtime, Android’in Sonraki Sürümünde Varsayılan Sanal Motor Haline Gelebilir!

Andronova

Google, Android 4.4 KitKat’le işletim sisteminin altyapısında önemli gelişmelere yer verdi. RAM tüketimi, daha gelişmiş bir çoklu görev yöneticisi ve daha hızlı bir arayüz bu gelişmelerin başında yer alırken, arama motoru devinin Android 4.4’te sunduğu en büyük değişimlerden birinin ise iki yıldır üzerinde çalıştığı yeni sanal makinesi Android Runtime’a (ART) geçiş yapmasıydı. Bu geçiş kökten olmadı ancak en azından geliştiriciler yeni sanal motorla tanışmış oldu ve uygulamalarını söz konusu sanal motora uyumlu hale getirmek için çalışmalara başladı.

Android 4.4 güncellemesini alan kullanıcılar Geliştirici Seçenekleri’nde “Çalışma Zamanını Seçin” sekmesinde ART ve Dalvik seçenekleriyle karşılaşmıştır. ART’nin çalışma hızını ve sisteme kazandırdıkları merak edenler mutlaka ART’yi seçili hale getirip bir süre tecrübe etmiştir, ancak bazı uygulamalardan alınan hatalar yeni sanal motorun tam anlamıyla hazır olmadığını göstermişti.

Birçok geliştirici uygulamalarını ART ile uyumlu hale getirirken Google da yeni sanal motoruna ilişkin önemli bir hamle için son adımları gerçekleştiriyor. Android Açık Kaynak kodlarından elde edilen bilgiler Google’ın bir sonraki Android sürümünde ya da kısa süre içerisinde yayınlanacak bir güncellemede ART’yi varsayılan çalışma alanı olarak belirleyeceğini gösteriyor. Google her ne kadar ART’yi sanal çalışma alanı olarak belirleyecek olsa da, oluşabilecek hatalara karşı ART’den Dalvik’e geçişe de müsaade edecek.

ART’nin Dalvik’ten daha hızlı çalıştığı (Dalvik’in de artık yavaş yavaş ömrün tamamladığını söyleyebiliriz) Android 4.4’ün yayınlaması sonrası ortaya çıkan videolardan anlaşılmıştı. ART’nin işletim sisteminde yer alan uygulama kodlarını Dalvik’in aksine uygulama ilk yüklendiğinde bir defaya mahsus derleyip makine diline çevirdiği için sisteme binen yükü büyük oranda hafifletiyor ve sistemin daha verimli çalışmasını sağlıyor. Dalvik sanal motorunda ise uygulama her açıldığında ilgili kodlar sistem diline çevriliyordu. ART’nin ayrıca Android’e pil verimliliği de getirmesi bekleniyor.

ART sayesinde gözle görülür farkları arayüz geçişlerinde, uygulama açılışlarında ve animasyonlarda göreceğiz. Bunun yanı sıra yeni nesil sanal motorda eskiye oranla ufak çaplı olumsuzluklar da yok değil. Bunlar uygulama ya da oyunların bir miktar daha fazla depolama alanı işgal etmesi ve kodların makine diline çevrildiği aşama olduğu için uygulamaların bir miktar daha geç yüklenmesi.

kaynak: androidauthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir