Avrupa Birliği, Google’ın “Unutulma Hakkı” Uygulaması

Avrupa Birliği, Google‘ın “Unutulma Hakkı” Uygulamasını Dünyaya Yaymasını İstiyor 

Andronova

Avrupa Birliği, Google’dan unutulma hakkının etkisini ve kapsamını genişletmesini istiyor. Bu yıl çıkan kararın ardından unutulma hakkı uygulaması yalnızca Avrupa Birliği kapsamında gerçekleşiyordu, örnek olarak “.fr”, “.co.uk”, “.de”, “.lv” gibi AB ülkesi temelli Google motorlarında unutulma hakkı uygulamasına yer veriliyordu. Ancak The Wall Street Journal’ın haberine göre AB, Google’ın unutulma hakkı uygulamasını genişletmesini istiyor. Konuyla ilgili haksız da sayılmaz bir örnek vermek gerekirse:

Avrupa Birliği, Google’ın “Unutulma Hakkı” Uygulaması

İngiltere’de ikamet eden A kişisi bir haberin unutulma hakkı kapsamında kaldırılmasını talep ettiğinde haklı görülürse tarama sonucu “google.co.uk” sitesinden kaldırılacaktır. Ancak aynı A kişisi aramayı¨google.com¨ üzerinden gerçekleştirdiğinde haber tarama sonuçlarında karşısına çıkacaktır. Dolayısıyla unutulma hakkının hali hazırdaki uygulaması ile istenilen sonuca ulaşmakta oldukça zayıf kalabiliyor.

Unutulma hakkına söz gelimi Kanada’dan biri başvurursa, bunun nasıl değerlendirileceği de tartışma konusu(AB dışındaki tüm ülkeler için geçerli)… Belki çözüm olarak konum temelli filtreleme önerilebilir böylece aramayı yapan kişinin IP’si üzerinden Avrupa’da olup olmadığı tespit edilip tarama sonuçları konuma göre sunulabilir.

AB’nin Google’a bu konuda neyi önereceği ve önerisinde baskıcı olup olmayacağını yakında göreceğiz. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Unutulma hakkı ile ilgili önceki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: engadget

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.