Avrupa Komisyonu Google ve Apple’a “İnce Ayar” Çekti!

Son yıllarda özellikle Free to Play oyunların ve Freemium oyunların artmasıyla birlikte oyun içersinde “item” adı verilen sanal taşlar ve sanal altınlar almak hepimiz için doğal bir süreç oldu. Bir oyuna 60 dolar para vermeyi çok gören kişilerin bile aylık mobil oyun harcamaları 28 dolarları buluyor. Korsan oyunla mücadelenin en etkili yolunun da bu olduğu böylece anlaşılmış oldu. Özellikle Android ekosistemne oyun yapan geliştiricilerin son yıllarda korsana karşı açtıkları savaşta bu anlamda kazanılmış oldu.

Andronova

Akıllı telefonlarını ve tabletlerinde oyun oynayan ebeveynler bu cihazları çocukları ile de paylaşıyorlar. Bu paylaşım sonucunda özellikle yaşı küçük olan kardeşlerimizin oyun içinde yanlışlıkla! item aldıkları ile ilgili haberler son zamanlarda pek sık duyulur olması üzerine Avrupa Komisyonu ve Üye Ülkeler nezdinde yapılan bir toplantıya  Google ve Apple‘ın da yetkilileri davet edilerek yapılması istenen düzenlemeler tek tek anlatıldı. Artık Google ve Apple bu oyun içi item satın almalara nasıl bir çözüm ve zorluk getirecek bunu şimdilik bilemiyoruz ama parmak izi okuma teknolojisinin tablet ve telefonlarda kullanımının artmasıyla birlikte bu sorunda ortadan kalkacaktır. Avrupa Komisyonu ve Üye Ülkelerin Google ve Apple’a sundukları düzeltici faaliyet raporunun başlıklarını sizin için şöyle özetleyebiliriz.

  • “Free” yani “Ücretsiz” olarak download edilebilen oyunların gerçek maliyetleri hakkında tüketiciler tamamen bilgilendirilmeli ve oyunların oyun içi para harcama yöntemi ile (Free to Play) olduğu şeklinde bilgilendirici açıklamalar oyun içerisine mutlaka eklenmeli.
  • Oyun içinde bir öğe satın alınmak istendiğinde bu işlemi çocukların tek başlarına yapamamaları ve mutlaka bir ebeveyne ihtiyaç duymalarını gerektirecek düzenleyici faaliyetler oluşturulmalı
  • Tüketiciler yeterli miktarda bilgiye ulaşmadan bir ödeme işlemini onaylayamamalı
  • Oyun yapımcılarına yanlış alışveriş yapılmalarında tüketiciler rahatlıkla ulaşabilmeli ve 24 saat içinde bu alımlardan oluşan haksız kazanç tüketicilere geri iade edilmeli.

Avrupa Komisyonu ve Üye Ülkelerin yapmış olduğu bu düzenlemelere sonuna kadar katılıyorum. Sadece şifre ile korunmak bu tarz sorunların önüne bir türlü geçmiyor. Çocukların internetteki her türlü kötülükten ve yozlaşmadan uzak tutulması gerekiyor. Bunun için özellikle Google ve Apple’ın reklamlara çok dikkat etmesi gerekmekte. Umarım bu firmalar kadar anne ve babalarda çocukları için sorumlu davranabilirler.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.