Ayın Yazısı: iOS ve Nexus Telefonların Ortalama Versiyon Güncelleme Ömrü

media 12674

Günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelen ve her gün Dünya genelinde milyarlarca kişinin elinden düşürmediği akıllı telefonlar, üreticilerin daha çok satma çabalarıyla, daha çok kişinin cep telefonu satın almasına sebep olmakta.

teknik destek

Daha önce, bir telefon 5 ile 10 yıl kullanılırken, şimdilerde akıllı telefonların ortalama ömrü 1 ile 2 yıl arasında oldu. Daha gelişmiş olmasına rağmen, kullanıcıların daha çabuk yenilediği bu akıllı cihazların böyle olmasında elbette “akıllı” bir sebep var. Güncelleme..

Akıllı telefonları “akıllı” yapan şey, onların dokunmatik ekranı veya güzel görünüşleri değil. Bu teknolojinin ardında yatan sır, içerisinde barındırdıkları ve kullanıcıları adeta bağımlılık esiri haline getiren, işletim sistemleri.

Günümüzde akıllı telefon pazarı için geliştirilen lider işletim sistemleri arasında yüzlerce üreticinin akıllı telefonlarında kullanılan Google‘ın geliştirdiği Android, iPhone ve iPad’lerde kullanılan Apple‘ın geliştirdiği iOS ve Microsoft‘un Windows Phone (yeni adıyla Windows 10 Mobile) işletim sistemleri yer alıyor.

Peki nedir kullanıcıları her 1 yada 2 yılda bir telefonlarını değiştirmelerini sağlayan sebep? Cevabı, bu işletim sistemlerinin versiyon güncelleme politikası.

Bu sektörün açık ara lideri olan Google ve Apple, mobil işletim sistemi güncellemeleri konusunda kullanıcıları adeta kendilerine bağımlı hale getirdiler. Özellikle Android işletim sistemi, yeni aldığınız bir akıllı telefona 2 yıl sürüm güncelleme desteği sunarak, kullanıcılara adeta 2 yıl sonra yeni telefon al diyor. Apple’da ise durum biraz daha esnek olsa da, yine aynı şekilde ortalama 3 yıl gibi bir süre sonra cihaza sunulan yeni güncelleme desteği sonlandırılıyor.

Aşağıda her iki işletim sistemine ait versiyon güncelleme ömrü grafiğini görebilirsiniz.

ios-nexus-guncelleme-omru

Google‘ın kullanıcılara gerçek Android deneyimini sunmak için çıkardığı Nexus projesiyle satışa sunulan Nexus telefonları, güncellemeleri ilk olarak almalarına rağmen, Google bu cihazlar için de güncelleme desteğinin 24 ay olduğunu açıklamıştı. Ancak bu süre kullanıcılar tarafından olumlu karşılanmadığı için Nexus 4 ve sonrası modellere güncelleme desteği halen devam ediyor.

Apple ise iPhone ve iPad‘lerde ki iOS güncellemesini 4 yıl güncelleme alan iPhone 4‘ün ardından çıkan iPhone 4S ve sonrası modelleri için halen devam ettiriyor.

Ortalama Android cihazlarının yeni versiyon güncelleme ömrü 2 yıl sürerken, Apple’da bu süre 4 yıla çıkıyor.

Android tarafında, telefon güncelleme sorumluluğu üreticilerde olduğundan ve üreticilerin amacı daha çok satmak olduğu için çoğu durumda güncelleme 24 ay bile sürmüyor. iOS‘ta üretici sadece Apple olduğu için bu konuda daha başarılı bir politika uygulanıyor ve eski cihazlar uzun süre güncelleme alabiliyorlar ve yeni güncellemeler daha çabuk kullanıcılara yayılıyor.

Peki, Android üreticileri de güncelleme konusunda daha esnek olamazlar mı? Maalesef hayır! Üreticilerin tek amacı para kazanmak ve akıllı telefon pazarında çok fazla rakip olduğu için sürekli yeni telefon satmaları gerekiyor ki bunu da Apple’a göre çok daha ucuz fiyatlara yapıyorlar. Apple, markasının gücünü ve kullanıcılarının potansiyelini kullanarak fiyatlarını ve karlılığını yüksek tutuyor

Şu aşamada, eğer yeni bir akıllı telefon alacaksanız, kesinlikle o üreticinin yeni güncellemeleri hızlı yayınlayıp yayınlamadığına ve ne kadar süre güncelleme desteği sunduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Bizler, kullanıcılar olarak, eğer üreticilere bu konudaki karşıt duruşumuzu gösterebilirsek, hele ki çok fazla oldukları için tüm Android üreticilerinin finansal problemler yaşadığı şu dönemde, emin olun güncellemeler konusunda değişim başlayacaktır.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın