Başkan Obama, Bazı iPhone ve iPad Modelleri için Verilen Satış Yasağı Kararını Veto Etti; Samsung Cephesinde Hayal Kırıklığı Yaşanıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung ve Apple arasında dünyanın farklı noktalarında patent davaları devam ederken, en çetin davaların görüldüğü ülke ise kuşkusuz Apple’ın anavatanı Amerika. İkili arasında haziran ayında görülen dava neticesinde ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC); iPhone 4, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPad (3G modeli) ve iPad 2 modellerine, Samsung’a ait mobil iletişimin kodlanması yönünde patentin ihlal edildiği gerekçesiyle ABD’ye ithalat yasağı koymuştu.

Andronova

Söz konusu yasağın hayata geçmemesi için yoğun bir çaba içerisine giren Apple yönetimi bu noktada başarı sağladı ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun verdiği karar Barack Obama tarafından veto edildi. ITC’nin Apple ürünleri için ithalat yasağı kararı bir ilk değil ve söz konusu kuruluş daha önce bu yönde birçok kararın altına imza attı. Ancak ITC’nin bu yönde verdiği kararlar uzun yıllardır hükümetler tarafından onaylanırdı. 1987’den bu yana ilk defa Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun aldığı bir karar başkan tarafından askıya alındı.

Kararın durdurulmasına “ABD ekonomisi ve ABD tüketicileri üzerindeki rekabet koşullarına etkisi” gerekçe gösteriliyor. Açıklanan kararın devamında Samsung’un haklarını mahkeme yoluyla takip ederek, maddi tazminat elde etmek için başvurunun açık olduğu da belirtiliyor.

media 16729

Konuya ilişkin yapılan değerlendirmelere değinecek olursak; karar haliyle Apple tarafında memnuniyetle karşılandı. Dönüm noktası olarak ifade edilen durumda yönetimin sergilediği tavır alkışlandı. Samsung’un patentlerini kötü amaçlı kullanmak istediği açıklaması ise yine Apple’ın yaptığı değerlendirme en ilginç olanıydı.

Samsung tarafında ise karara tepki var. Şirket, ABD Ticaret Temsilciliği’nin ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun aldığı yasak kararının bozulması neticesinde hayal kırıklığı yaşadı. Yasak kararı öncesi yapılan müzakerelerin iyi niyetli olduğu ancak buna rağmen Apple’ın lisans anlaşmasına yanaşmadığı bildirildi.

ilgili>> Engadget

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın