Başkasının pasaportu ile telefon imei kaydı

Başkasının pasaportu ile imei kaydı dönemi sona eriyor. Artık yurt dışından gelen telefonu başka birinin pasaportuyla kaydını yapamayacaksınız. Kullanım yasağı geliyor.

teknik destek

BTK’ dan yurt dışı cihazları için yeni düzenleme geldi. Artık başkasının pasaportunu kullanamayacaksınız. Kısa süre önce pasaport ile cihaz kaydı 3 yılda bir yapılma kararı alınmıştı. Şimdide pasaportla kayıt düzenlemesi geldi.

Devlet yurt dışından gelen çok sayıda cihazdan dolayı ekonomik olarak etkilenmemek için bir dizi kararlar almıştı. Getirilen malzemede vergilendiröe 50 Euro’ dan 20 Euro’ ya çekmişti. Sonra imei kayıt ücretini 500 TL’ ye yükseltti ve şimdide pasaport kısıtlamasını getirdi.

Yurt dışından telefon almak artık cazip gelmeyecek. Son karar telefoncuları önemli ölçü da etkileyecek. 

Yurt dışından gelen telefonda pasaporta imei kaydı

Yurt dışından alınan cihazı başkasının pasaportu ile kayıt edilebiliyordu. Yeni düzenlemede bu artık mümkün olmuyor. Kayıt yapılan cihazda sadece kayıt yapan kişinin hatları çalışacak.

e-Devlete cihaz kaydı için girdiğinizde bu cihazda sadece pasaport sahibinin T.C kimliğine kayıtlı numaraların kullanılabileceği ibaresi çıkıyor.

Peki başkasının pasaportu ile kayıt edenler ne yapacak? Beklenti karardan öncekilerin etkilenmeyeceği. Ama bellide olmaz. Bu son hamleyle birlikte artık yurt dışından pekte bir şey getirilmez. Alan kişi kendi adına kayıt ettirdiyse yarın telefonu satmak istediğinde satamayacak. Yani sadece siz kullanacaksanız veya ailenizle kullanacaksanız olabilir.

Başkasının pasaportu ile telefon imei kaydı


Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 17:12

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir