Battery Doctor Telefonun Pil Kullanım Süresini Uzatma Android iPhone

Andronova
Yazar Andronova 10 Minimum Okuma

Pil batarya ömrü nasıl uzatılır? Telefonun pil kullanım süresini uzatma Android iPhone. Telefonda şarj kullanım süresini uzatma uygulaması. Samsung Galaxy S4 S5 S6 S7 Edge, Galaxy J1 J2 J3 J4 J5 J5 J6 J7, Galaxy A3 A4 A5 A6 A7 A8, Note 2, Note 3, Note 4, Note 5, HTC, LG G2 G3 G4 G5, Sony Xperia Z1 Z2 Z3 Z4 Z5, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s Plus ve tüm akıllı cep telefonları için kullanılabilir. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Günümüz akıllı telefonlarında bir bilgisayarın yapabileceği tüm işlemleri neredeyse yapar hale geldik. Oyun oynamak, internette ya da sosyal medyada gezinmek, dosya oluşturmak ve düzenlemek, gazete okumak, kamera ile fotoğraf-video çekimler oluşturmak akıllı telefonlarda en fazla yaptıklarımızın başında geliyor. Anlayacağınız modern zamanın oyuncağı haline gelen akıllı telefonları gün boyunca elimizden düşürmüyoruz. En önemli işlevi sesli aramalar olan telefonlarda bugün bu özellik daha geri planlara atılmış durumda.

Büyüyen ekranlar, daha hızlı ve gelişmiş işlemciler, yenilenen sensörler, her geçen gün artan uygulama sayısı… kısacası teknolojik son gelişmeleri akıllı telefonlarda görüyoruz. Üreticiler mevcut mobil cihazları teknik donanım noktasında ileri bir seviyeye getirdi fakat pil tüketimine hala ciddi bir çözüm bulunabilmiş değil. Ekran boyutları büyüdü. Kasa içerisine daha büyük ebatta piller sığdırılmasına rağmen telefonların kullanım süresi genel itibariyle bir günü buluyor. Yoğun kullanımda ise bu süre yarım güne kadar düşebiliyor.

Son zamanlarda üreticilerin telefonların  kullanım süresini uzatmak için batarya kapasitelerini artırmak yerine yazılımsal çözümler  üzerinde durduğunu görüyoruz. Sony’nin Stamina modunu geliştirmesi, yine HTC ve Samsung’un “Ultra Güç Tasarruf Modu” şeklinde uygulamalara yer vermesi üreticilerin farklı bir arayış içerisinde olduğunu gösteriyor. Yani donanımla pil süresini artırmak yerini stabil-kararlı çalışan ve pil süresini verimli hala getiren bir sistem tasarlanıyor.

Yazılımın pil üzerindeki etkisini One M8, Galaxy S5 ve özellikle Xperia Z3-Xperia Z3 Compact modellerinde net bir şekilde gördük. Xperia Z3, Xperia Z2’den daha düşük kapasiteli pile sahip olmasına rağmen pil kullanım süresinde ciddi bir fark atıyor. Bunda da geliştirilen yazılımın etkisini görüyoruz. Pil süresinin daha yukarılara çekilmesinde uygulamaların sunduğu dikkat çekici destekten sonra kullanıcıların uzun süredir kanayan bu yara için başvurduğu çözümlerden biri olan “Pil Süresini Uzatan Uygulamalar” daha da popüler hale geldi.

Bu yazımızda da mobil platformda 150 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan ve akıllı telefonlara ciddi bir katkı sunan “Battery Doctor (Pil Koruyucu)” uygulamasını ele alacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telefonun pil kullanım süresini uzatma Android iPhone

Pil kullanım süresini uzatma Android iPhone

İlk olarak “Battery Doctor (Pil Koruyucu)” uygulamasının genel özelliklerine değinecek olursak;

(1) Kalan pil süresini kesin olarak tahmin eder

(2) Kullanmadığınız halde güç harcayan uygulamaları sonlandırır

(3) Pil ömrünü uzatan benzersiz 3 adımlı şarj yöntemi

(4) Pilin performansını artıran widgetlar

(5) Cihazınızı hızlandırır

(6) Bluetooth/WiFi gibi hizmetleri kapattığınızda pil ömründen ne kadar tasarruf edeceğinizi gösterir

(7) Cihazınızın donanım ve yazılımı hakkında bilgi verir

Google Play’de en çok tercih edilen uygulamaların başında gelen Battery Doctor sunduğu Türkçe dil desteği, basit ve sade bir arayüz sayesinde rahat bir kullanım olanağı sunuyor. Uygulamayı indirip aktif hala getirdikten sonra aktif duruma geçen Battery Doctor kalan pil yüzdesini bildirim ekranında paylaşıyor. Eğer hala kalan pil yüzdesini göstermeyen bir telefon kullanıyorsanız bu özellik sizi mutlu edecektir.

Battery Doctor Pil Kullanım Süresini Uzatma

İçeriğinde yeşil rengin hakim olduğu uygulamayı çalıştırdığımızda basit ve sade arayüz karşımıza çıkıyor. Ekran sağ üst köşesinde yer alan menü butonuna tıkladığımızda uygulamaya ilişkin ayarları ve uygulama geliştiricisi hakkında bilgiler görebilirsiniz. Yine bu bölümde gereksiz dosyaları sonlandırarak pil ömrünü uzatan “Clean Master” uygulamasına bir yönlendirme de söz konusu. Bu bölümdeki Ayarlar menüsünden uygulamanın görünümüne ait bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Duvar Kağıdı, Şarj Bildirimi, Fişe Takma Süresi, Durum çubuğunda göster vb.

Menü butonunun hemen altında ise “Akıllı Tasarruf” butonu bulunuyor. Bu bölümde pil süresini uzatmak için önemli öneriler yer alıyor. Otomatik Başlatma Yönetimi başlığı altında yer alan birçok uygulamayı dilerseniz buradan engelleyebilirsiniz.Bu bölümde yer alan Düşük Güç Anahtarı’nı da belirlediğiniz pil seviyesinin altına düştükten sonra aktif edebilirsiniz. Hemen alt kısımda ise uygulamada mevcut olan tasarruf modlarına göz atabilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Bu modlar Sizin Modunuz, Süper Tasarruf Mod ve Sessiz Mod şeklide sıralanıyor. Akıllı Tasarruf menüsünden ayrıca CPU yönetimi de (Root yetkisi gerekiyor) sağlanabiliyor. CPU yönetimi aktif duruma geçtiğinde güç kullanımını önemli ölçüde azaltmak için ekran kapalıyken CPU hızı düşürülüyor.

CPU Yönetimi’nin hemen altında uygulamaların ekran kilitlendiğinde otomatik olarak kapatılması seçeneği bulunuyor. Bu modu aktif duruma getirdiğinizde ekran kilitlendiğinde arka planda kullanılmayan uygulamalar temizlenir.

Pil kullanım süresini uzatma Android iPhone

Battery Doctor Batarya Kullanım Süresini Uzatma

Uygulamanın ortasında geniş bir alana yayılan yeşil renkli bir çember bulunuyor. Bu kısımda pil korumasına yönelik teşhisler mevcut. Tıkladığımızda pil durumuyla ilgili bilgi veriliyor. Arka planda çalışan uygulamalara göre “Hızlı Boşalma ya da İyi” şeklinde uyarılar alıyoruz. Ekran parlaklığını %100 seviyesine çıkardığım zaman hızlı boşalma uyarısı veren uygulama sizlere pil süresini artırmak için parlaklığı düşür, ekran zaman aşımı ya da arka planda çalışan uygulamaları kapat şeklinde iyileştirmeler yapmanızı öneriyor. Parlaklığı %40 seviyesine düşürdüğümde ise “İyi” uyarısını alıyoruz. Uygulama bu uyarıya rağmen yine de daha fazla tasarruf önerileri sunuyor.

Pil korumasına yönelik öneriler sunan çemberin hemen altında pil yüzdesine ve kalan kullanım süresine yer veriliyor.

Telefonun pil kullanım süresini uzatma Android iPhone

telefonda konuşma süresini uzatmak

Uygulama ekranın alt kısmında dört başlık yer alıyor. Birinci başlığımız Tasarruf uygulama çalıştırılır çalıştırılmaz karşımıza çıkıyor. Şu ana kadar bahsettiğimiz detaylar Tasarruf Modu’na ilişkindi. Diğer başlıklar ise “Şarj, Mod, Sıralama” şeklinde diziliyor.

Şarj kısmına değinecek olursak; bu bölümde cihazın şarj edilip edilmediğine dair bilgiler yer alıyor. Ayrıca geçmişe dönük ayrıntılı pil raporu elde etmek de mümkün. Şu an benim telefonumda pil süresi %25 görünüyor ve telefonumun şarj edilmesi öneriliyor. Şarja taktımda ise alt kısımda tahmini dolum süresine yer veriliyor.

Tahmini kalan şarj süresinin altında pil ömrünü uzatan 3 adımlı şarj yöntemi bulunuyor. Birinci adımda pil %80’e kadar hızlıca şarj ediliyor. İkinci adımda (devamlı şarj) tam şarj olduğundan emin olmak için elektrik akımı azaltılır. Son adımda ise pil ömrünü uzatmak için dengeli ya da yavaş şarja geçilir.

telefonda kullanım süresini uzatma programı

Gelelim Battery Doctor uygulamasının en beğendiğim özelliklerinden biri olan Pil Hizmeti Geçmişi’ne. Bu bölümde daha önceki dolumlara ilişkin ayrıntılı rapor görüntülenebilir. Uygulamayı ilk yüklediğiniz günden itibaren yaptığınız tüm şarjlar bu kısımda yer alıyor. Şu ana kadar iki normal şarj işlemi gerçekleştirmiş görünüyorum.

11 Ekim tarihine ait raporu seçtiğimde; telefonun kaç defa şarj edildiği, şarj süresi ve hangi saat diliminde şarj edildiğine dair ayrıntılı bilgiler yer bulunuyor.

9 (1)

Alt kısımdaki “Mod” başlığına göz attığımızda; daha önce Ayarlar menüsünde yer alan üç modun burada yer aldığını görüyoruz. Bunlar; Sizin Modunuz, Süper Tasarruf ve Sessi Mod şeklinde sıralanıyor. Dilerseniz “Seçenek Ekle” bölümünden yeni bir mod daha oluşturabilirsiniz. Her Mod’un sağ kısmında yer alan okları tıklayarak düzenlemeler yapmak da mümkün.

Süper Tasarruf Modu, akıllı telefondaki tüm akıllı özellikleri kapatarak en iyi pil ömrünü sunuyor. Bunu özelliği son zamanlarda akıllı telefonlarda yer alan Ultra Güç Tasarruf moduna benzetebiliriz. Telefondaki Veri, WiFi, Blueooth, Otomatik Senkronize gibi özellikler kapatılıyor. Telefon sadece arama ve mesaj için kullanılabiliyor.

Bu bölümde ayrıca Zamanlama alt başlığını da görüyoruz. Zamanlama özeliği sayesinde günün her saati için dilediğiniz Tasarruf Modu’nu aktif edebilirsiniz. Örneğin; gündüz saatlerinde Sizin Modunu’zu gece saatlerinde ise Süper Tasarruf Modu’nu devreye sokmak mümkün.

Telefonun pil kullanım süresini uzatma Android iPhone

3

“Sıralama” başlığımızda arka planda çalışan uygulamalar yer alıyor. Her uygulamanın şarj tüketimine olan etkisini de yine bu kısımda görebiliyoruz. “Kontrol” kısmından uygulamanın detaylarına göz atabilir ve devre dışı bırakabiliyoruz.

5

Battery Doctor uygulamasının Widget desteği bulunmaktadır. Farklı büyüklüklerde dört adet Widget ile ana ekran üzerinden uygulamanın neredeyse tüm ayarlarına erişmek mümkün. Yine Widget’lar yer alan kısayollar sayesinde hızlı ayarlar menüsüne gitmenize de gerek kalmayacak.

Screenshot_2014-10-12-10-09-00

Son olarak;  “Battery Doctor (Pil Koruyucu)” uygulamasını iki dündür aralıksız kullanıyorum ve LG G2 akıllı telefonuma ciddi bir katkı sunduğunu söyleyebilirim. Basit kullanımı, neredeyse her detayın yer verildiği sade arayüze sahip uygulamada gerekli ayarlamalar yapıldığında her telefonun pil kullanım süresine ciddi bir katkı sunacağını düşünüyorum.

Battery Doctor‘u indirmek için cihazınızın resmi mağazasından ücretsiz indirebilirsinizAlt bölümden uygulamanın resmi tanıtım videosuna göz atabilirsiniz.

Telefonun pil kullanım süresini uzatma Android iPhone

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir