Bayram kampanyası bedava 6GB kazan

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

WhatsApp' tan size de bu şekilde "Bayram kampanyası bedava 6GB kazan" "http://short. pe/hediye6gb bana geldii" bir mesaj geldi mi? Dikkat yine aldatmaca virüs olabilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bu Kurban bayramında bu tarz ikinci bir mesaj bedava internet. Her bayramda bir yenisini buluyorlar. Tabi müşterisi de hiç eksik olmuyor. Geçtiğimiz günlerde yine buna benzer bir haber yapmıştık. Onda ise bedava 8GB vardı. 🙂

“Bayram kampanyası bedava 6GB kazan” diyerek gelen mesajdaki URL adresine girince açılan site “http ://short. pe /hediye6gb” yerine ” http: //yeni6gb. blogspot.com” oldu. Yani alan adı ücretsiz olan blogspot üzerinde barınmakta olan siteye yönleniyor. Blogspot herkesin ücretsiz olarak web sitesi açabileceği Google’ nin bir hizmeti. Hiç bir maliyeti olmadan bu tarz yönlendirmeler kullanılarak masrafsız dolandırıcılık ve zararlı yazılımlar bulaştırılabiliyor.

WhatsApp dolandırıcılık mesajları şikayet etme

WhatsApp dolandırıcılık mesajlarını nereye şikayet edebilirim diyen için emniyet siber suçlar bölümüne, internetten ihbar etmek için egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx sayfasından ve bulunduğunuz ildeki adliyelerden yapabilirsiniz. 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bu mesaj benzeri çok sayıda aldatmaca ve dolandırıcılık yöntemleri var. Hediye telefon kazandınız, hediye internet kazandınız ve ücretsiz hayat sigortası kazandınız gibi… Bir ara sürekli telefonlarla dolandırıcılık yapan şebekeler vardı. Tabi hala var ama eskisi kadar fazla değil. Sizi arayarak şu nu kazandınız yok sigortanız bitmek üzere yenilemezseniz şu kadar ücret ödemek zorunda kalacaksınız ve hediye iPhone / Samsung Galaxy telefon kazandınız adresinize göndereceğiz siz sadece PTT kargoya ücretini ödemeniz yeterli diyerek önemli miktarlarda paralar alıyorlardı. Bu tarz tuzaklara düşen çok oluyor.

Hediye internet veya bedava internet gibi kampanyalar WhatsApp üzerinden yapılmamakta. Operatörünüz yani “Avea – Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell” SMS ile kampanya mesajı gönderir. Kampanya mesajlarında ise operatörün kısa kodu kullanılır. Örnek 2222′ den gibi… Tabi bu na da bir kılıf bulan dolandırıcılar oluyor. Mesaj’ da kısa kod yani gönderilen numara görünmüyor sadece başlık mesajı görünüyor. www.andronova.net

Bayram kampanyası bedava 6GB kazan

WhatsApp dolandırıcılık mesajları şikayet etmeBayram kampanyası bedava 5GB kazanBayram kampanyası bedava 4GB kazanBayram kampanyası bedava 3GB kazanbedava 6 GB internetbedava 6 GB internet kazandınız mesajı

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Gelelim hediye 6 GB kazandınız mesajının içeriğine. Promosyonun Whatsapp üzerinden en az 40 kişiye gönderilmesi isteniyor. Mesaj içerisindeki Whatsapp düğmesine 40 kişiye gidene kazar paylaşmanı istiyor. Eğer bu sayıyı doldurmadadıysanız veya beklediyseniz size uyarı olarak “Hediye almak için 40 kişiye göndermenizi istiyor” Tamam butonuna tıkladığınızda alt taraftaki panelin dolmasına kadar yine paylaşmanızı istiyor.

Peki sonunda ne oluyor? “Whatsapp’ ınız ele geçirildi” mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Ve WhatsApp uygulamasında rehberdeki WhatsApp kişilerine sizden yukarıdaki mesajın aynısı gidiyor. Yani mesajın yayılmasına ön ayak oluyorsunuz.

Bu mesajlardan daha fazla gelmeye devam edebilir. Ramazan Bayramında veya Kurban Bayramlarında bedava 1GB, bedava 2GB, bedava 3GB, bedava 4GB, bedava 5GB, bedava 7GB, bedava 10GB diye gider… 🙂


Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 10:24

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir