Topluluğumuzu korumak için instagram’ da bazı işlemleri ne sıklıkta gerçekleştirebileceğinizi sınırlıyoruz

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

“Topluluğumuzu korumak için instagram’ da bazı işlemleri ne sıklıkta gerçekleştirebileceğinizi sınırlıyoruz. Hata yaptığımızı düşünüyorsan bize bildir” “Bizimle paylaş” hatası alanların yapacağı olası adımlardan söz edeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Açıklama alanına eklediğimiz sorunla alakalı benzeri uyarılar alanlar oluyor. Bu başlıklarda ufak değişimler olsa da çoğunlukla ana konu aynı bölüme bağlı ve kurallarda yaptırım bu alanlara göre değişim sergileyebiliyor. 

Instagram bazı işlemleri sınırlıyoruz, topluluk kurallarına uyulmaması nedeni ile ortaya çıkan ve verilen ceza belli özelliklerin kullanımının kısıtlanması ile sonuçlanan bir durumdur. Tabi kapatmaya giden süreç olasılığı da incelemelerin sonucu ile bildirilebiliyor.

Herhangi bir sebeple haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız itiraz etmeniz için size seçenek sunuluyor. Burada yapacağınız itirazın mantıklı ve delilleri olacak şekilde iletilmesi gerekiyor.

Topluluğumuzu korumak hatası

Paylaşılan içeriklerde herhangi bir canlıya zarar verici, belli kesimlere ve inançlara saygısızlık edilmesi gibi çok sayıda şey için ayrı ayrı değerlendirme yapılmakta. 

  1. Hesap sınırlama olasılığının incelenmesi.
  2. Yaptığınız paylaşımları bir gözden geçiriniz.
  3. Yorumlar ve takip ettiğiniz hesapları kontrol edin.
  4. Şikayet bildirimi daha önce geldi mi?
  5. Belki yanlışlıkla gelmiş olma olasılığı için bir iki gün kadar beklenmesi gerekebilir.
  6. Bir gün veya bir hafta kadar yaptırım uygulanmış olabilir.

Kullandığınız hesaba giriş yaptığınızda yaklaşık yer bilgisi kayıtlı kalıyor. Bunun da incelenmesi önerisinde bulunabiliriz. Belki sizin adınıa birisi kural dışı bir şeyler yapmış olabilir. Tabi bunlar olasılık ve kanıt sunulmadan itiraz pek işe yaramayabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Hesabınızı birde web üzerinden denemenizi öneriyoruz. Ekli olmayan bilgilerinizi eklerseniz daha sağlıklı olacaktır. Tabi sizin için bu hesap önemli görünüyorsa.

İşlemleri ne sıklıkta gerçekleştirebileceğinizi sınırlıyoruz
bazı işlemleri ne sıklıkta gerçekleştirebileceğinizi sınırlıyoruz

Kısıtlama nasıl kalkar?

Kısıtlama nasıl kaldırılır sorularının çoğuna verilecek cevaplar yetersiz olacak. Sebebi bu ağın katı kurallarından biri olabileceğinden dolayı kesinlik ifadesi yetersiz kalır.

  • Yaşanan geçici olduğunu düşünerek bir şey yapmadan bir veya iki günün dolmasını bekleyiniz.
  • Şüpheli görülme durumlarında o gün kullandığınız cihaz ve internet bağlantılarından uzak durunuz. Farklı yerlerden ve cihazlardan deneyiniz.
  • Profilinize ulaşırsanız ek oturum açmadaki seçenekleri kullanın. Örnek mail, numara ekleme ve diğer yöntemleri açıp onlarla giriş yapınız.
  • Ayarlar açılırsa hesap türünü hesap adlı alandan değiştiriniz. İşletme seçilir ve sonrasında duruma göre geri kişisele dönersiniz.

Olası çıkacak problemlere dikkat

Ne gibi kısıtlamalar olduğunu uygulamanın özelliklerini test ederek bulabilirsiniz. Reels video yayınlanmıyor veya canlı yayını kullanamıyorum gibi problemler yaşayabilirsiniz. Profilinize gidin ve hakkımda gibi alanlara bir şeyler ekleyerek kayıt yapabiliyor musunuz test etmenizi öneriyoruz.

Bazılarında yaptırım olarak yorum yazılması engelleniyor ve eğer aynı tarzda hataların yapılması devam ediliyorsa o zamanda daha büyük yaptırımlarla karşılaşılıyor.

Instagram Takip Sınırlaması Günümüzün en popüler uygulamalarından birisi olan instagram kullanıcılarına belli başlı kısıtlamalar getirmekte. 700 milyonu aşkın kullanıcıya sahip uygulamada açılan hesapların tümünün gerçek kişilere ait olduğu konusu tam bir muamma.

Örneğin Türkiye de kullanıcıların 40 milyondan fazlası 2 hesaba birden giriş yapmakta. Bu sebeplerle sahte hesapların önüne geçmek ve kullanıcıların internet ortamında gizliliğini korumalarını sağlamak için getirilen bazı sınırlandırmalar vardır. Gönderi limiti, yorum limiti, dm limiti, kullanıcı adı limiti ve etiket kullanım limiti gibi pek çok önlem alınmaktadır. İşte bu kısıtlamalardan biriside takip kısıtlamasıdır. Instagram takip kısıtlaması kısaca instagramın bizlere günlük koyduğu bir kotadır. Kullanıcı belirlenen bu sınırı aştığında bazı engellemeler yaşar.

Instagram kuralları gereği kısıtlamalar

Belirlenen bu sınır günlük 7500 kişi ile belirlenmiştir. Bir gün içinde bu sayı aşıldığında hesabınız spamlanacak ve geçici olarak durdurulacaktır. Instagram takip sınırlandırmasını kaldırmak için ya bazı kişileri takip etmeyi bırakarak yeni takipler yapabilir ya da 24 saatin dolmasını beklemeniz gerekir.

Eğer hesabınız sıfır takipçiye sahip, yeni bir hesap ise günlük 100 kadar kişiyi takip edebilirsiniz. Bir saat içerisinde 20 kişiden fazla kullanıcıyı takip ettiğinizde yine hesabınız takip engeli alabilir. Zaman içerisinde hesabınızda aktif olup gönderiler paylaştığınız da yani hesabınızı geliştirdiğinizde verdiğimiz maksimum takip etme limiti sayısında artış olur. Mesela 2 haftalık hesaplarda günlük takip etme limiti 150 kullanıcı iken, 3 hafta sonrasında günlük 200 kullanıcıyı takip edebilirsiniz. Bu süre 2 ayı bulduğunda ise günlük limit 500 kişiye kadar yükselir.

Kısacası instagram takip limiti, hesabınızın ne kadar gelişmiş olduğu ile doğru orantılıdır. Uzun zamandır kullanımda olan, kullanım süresine göre normal artış gösteren takip etmesi bulunan hesapların bu sınırlandırma sebebi ile engellenmesi düşük bir ihtimaldir. Yani instagram bir hesapta tutarsız bir hareketlilik fark ettiğinde bu durumun önüne geçmeye çalışır.

Son olarak Instagram takip sınırlandırması, sadece sizin diğer kullanıcıları limiti üzerinde takip ettiğinizde verilir. Size gelen takip isteklerine herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir