Beynimiz Başparmağımız İle Yazmaya Adapte Oluyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Zürih Üniversitesi Nöroinformatik Endstitüsü’nde yapılan bir çalışmada, akıllı telefon kullanıcılarının beyinlerinin başparmak ile ilişkili kısımlarının değiştiğini fark ettiler.

Andronova

Buna neden olarak akıllı telefon kullanıcılarının daha çok başparmak ile dokunmatik ekranı kullanmaları gösterildi. Bilim adamları, 37 kişide yaptığı deneyde, deneye katılan 26 kişi dokunmatik ekrana sahip akıllı telefon kullandı ve geriye kalan 11 kişi daha eski tuşlu telefonları kullandı. Araştırmaları yapan bilim adamlarından Arko GOsh isimli bilim adamı, “Akıllı telefonların normal insanların beyinlerini ve hayatını nasıl değiştirdiğini gördük” dedi.

Beyin aktivitelerini izlemek için elektrotlar ve EEG’ler kullanılarak yapılan çalışmada, akıllı telefon kullanıcılarıyla, eski model tuşlu telefon kullanıcıları farklı tepkiler verdi. Akıllı telefon kullanıcılarının parmak kontrolünün sağlandığı kortikal beyin aktivitesi, kullanmayanlara göre daha yüksek oldu.

Akıllı telefon kullanıcılarının beyninde yaşanan değişiklik, bir nevi akıllı telefonlarının ekranında parmakları ile keman çalmayı öğrenmeye benziyor. Kemancıların da beyinlerindeki kortikal aktivite benzer tepkiler vermektedir.

Bakalım akıllı telefonlar gelecekte bizde daha ne gibi değişikliklere yol açacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.