Bilgisayar açılış kapanış saatlerini öğrenme

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Masaüstü veya laptop bilgisayar açma kapanma saatlerini öğrenmek için ne yapılması gerektiğini anlatan haberimize ek olarak saatleri öğrenme programı denenebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Evde bilgisayar hangi saatlerde açılmış ve hangi saatlerde kapatılmış öğrenmek isteyenler veya işyerindeki bilgisayarların açılış kapanış saatlarıni görmek isteyenler için bir kaç yöntem bulunuyor. Hatta daha fazla yöntemleri de araştırarak ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın açma ve kapanma saatlerini öğrenmek mümkündür. Çünkü bilgisayar başında kaç saat geçirilmiş, bilmenin gerektiği durumlar olmaktadır.

Bilgisayar açılış kapanış saatlerini görme yöntemi

Bilgisayarınızın ne zaman açılıp ne zaman kapatıldığını öğrenmenin farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan ilki komut sistemini kullanarak öğrenmedir. Bu yöntemi kullanılmak isteniyorsa öncelikle klavyede bulunan “Windows” tuşu ile beraber R tuşuna basılır. Bu sayede “Çalıştır” penceresi açılır ve açılan penceredeki boş satıra cmd komutu yazılır.

Daha sonra açılan siyah renkteki ekrana net stats workstation komutu yazıldıktan sonra Enter tuşuna basılır. Ayrıca açılan ekranda istatistik başlama tarihi olarak yazan tarih bilgisayarın açılma tarihini verir. İkinci yöntem ise görev yöneticisini kullanarak açılış saatini öğrenmedir. Bunun için görev yöneticisi penceresi açıldıktan sonra Performans sekmesi tıklanır. Ve açılan penceredeki çalışma zamanı kısmında bilgisayarın kaç saat ve dakikadır açık olduğu öğrenilebilir. Son yöntem ise olay görüntüleme yöntemidir.

Bilgisayar açılış kapanış saatlerini öğrenme

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

laptop açılış saatini öğrenmelaptop kapanış saatini öğrenme

Bilgisayar açma kapanma saatlerini öğrenme

Bu yöntemde çalıştır penceresi yardımıyla gerçekleşmektedir. Açılan pencerede eventvwr komutu yazılır ve “Olay” görüntüleyicisi sayfası açılır açılan sayfadan sırasıyla Windows Günlükleri/Sistem/Geçerli Filtre Uygulamaları seçenekleri tıklanır. Açılan pencerede ise Tüm olay kimlikleri kısmına 6005,6006 yazıldıktan sonra “Tamam” butonuna tıklanır: Belirlenen 6005 numaralı kimlik bilgisayarın açılış saatini verirken, 6006 numaralı kimlikte bilgisayarın kapanış saatini vermektedir. Sizlerde bu yöntemlerden herhangi birisini kullanarak bilgisayarın açılma ve kapanma sürelerini öğrenebilirsiniz.

  • Başlattan çalıştıra girelim. Yukarıda nasıl gireceğinizden bahsettik
  • Çalıştır bölümüne eventvwr yazın
  • Açılacak yerde “Windows günlikleri” altında “Sistem” bölümünde ilgili tarihlere ulaşacağınız olay kimliği 6005 ve 6006 ile kontrol edebilirsiniz

Bilgisayar açılış saatlerini öğrenme programıBilgisayar açma kapanma saatlerini öğrenme


Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 15:06

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir